„Beskidzkie rekolekcje” – historia przyjaźni z papieżem. Autorka dr Wanda Półtawska z Krakowa.

Niepublikowane dotąd listy Jana Pawła II znalazły się w książce Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje”. „To historia bardzo osobistej przyjaźni i duchowego przewodnictwa” – powiedziała autorka na konferencji prasowej. Wanda Półtawska spotkała księdza Karola Wojtyłę, gdy po doświadczeniach obozu w Ravensbruck szukała własnej drogi duchowej, usiłowała rozwiązać swoje wątpliwości co do natury świata i człowieka. Spotkali się przy spowiedzi w krakowskim Kościele Mariackim. ”Najpierw napełniło mnie zdumienie pomieszane z niedowierzaniem: naprawdę jest ktoś, kto tak reaguje? Ktoś, kto funkcje kapłańskie spełnia właśnie tak jak w Ewangelii?” – wspomina po latach Półtawska. To spotkanie stało się początkiem przyjaźni, która miała trwać ponad 50 lat.

„Br.” – taki podpis widnieje pod większością listów. To skrót od Brata, bo tak Jana Pawła II nazywała Półtawska.
Wanda Półtawska, doktor medycyny specjalizująca się w psychiatrii, wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadziła poradnie młodzieżowe i małżeńskie, współpracując przez lata z ks. Wojtyłą. Z jego pomocą założyła Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1994 Półtawska została mianowana członkiem Papieskiej Akademii Życia. Współpracuje też z Papieską Radą dla Pracowników Służby Zdrowia. Po stworzeniu Papieskiej Rady Rodziny w 1983 r. została również jej członkiem.

Wspólna praca spowodowała, że więzy przyjaźni jeszcze się zacieśniły. Ksiądz, a potem biskup Wojtyła często spędzał z Półtawską i jej mężem Andrzejem wakacje. W bardzo osobistych listach nawiązuje m.in. do wspólnych wycieczek po Beskidach. „Dusiu, ja nigdy chyba jeszcze nie szedłem na żadną wycieczkę tak precyzyjnie wyekwipowany: i żeby wszystko, i żeby nie za wiele (tj. nie za ciężko). Było mi dobrze i blisko. To już zresztą powtarzanie tego, co mówiłem. Rozwija się chyba jakaś treść międzyludzka, która dla mnie jest cenna” – pisał ks. Wojtyła do Wandy Półtawskiej 28 lipca 1962 r. Gdy w tym samym roku wykryto u niej nowotwór, bp Karol Wojtyła poprosił listownie Ojca Pio, słynnego stygmatyka (w 2002 r. kanonizowanego), o modlitwę za nią. Wanda Półtawska wyzdrowiała niespodziewanie tuż przed operacją.

„Tekst, który zdecydowałam się obecnie przekazać czytelnikom, nie został napisany ex post, jak piszą swoje wspomnienia ludzie starzy – powstał o wiele wcześniej, a raczej powstawał przez wiele lat. Od początku mojej przyjaźni z księdzem Karolem Wojtyłą pisałam do niego, a raczej dla niego moje myśli, bo mieliśmy tradycję wspólnego rozmyślania rano po mszy św. Ksiądz Wojtyła wybierał tekst, nad którym rozmyślaliśmy w ciągu dnia i omawialiśmy go wieczorem. Ale gdy ktoś z nas wyjeżdżał, on pisał dla mnie teksty przeznaczone na każdy dzień, a ja ze swej strony pisałam, co myślę na dany temat – trochę tak jak +zadanie domowe+ – w zeszycie, który mu dawałam po spotkaniu. Czytał to zawsze i niekiedy robił swoje uwagi” – opowiadała Wanda Półtawska na konferencji prasowej.

Z tych kolejnych, przez szereg lat tworzonych zapisków autorka wybrała tylko część. Całość tekstów z okresu 50 lat byłaby za obszerna do publikacji i zdaniem autorki – zbyt osobista. Na pytanie, ile jeszcze w swoim prywatnym archiwum ma niepublikowanych tekstów, Półtawska odpowiedziała: „całą walizkę”.

W książce rozdziały następują po sobie w porządku chronologicznym, oprócz części, którą zatytułowano „Powroty”. „Te teksty mają inny charakter, są to moje listy, a raczej notatki, pisane już, gdy Karol Wojtyła został Papieżem i wyjechał z Krakowa. Są one o tyle odmienne, że – na jego prośbę – zawierają opisy przyrody, opisy miejsc, które polubił w naszych górach i będąc zamknięty w Watykanie, wspominał je. Interesował się nieomal każdym drzewem” – opowiadała Półtawska.

Całość „Beskidzkich rekolekcji”, z wyjątkiem ostatniego rozdziału, została przeczytana, uzupełniona i zaaprobowana przez samego Jana Pawła II. Książka ukazała się nakładem Edycji Świętego Pawła. ASZW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>