Benzynę można zastąpić biopaliwem ze śmieci.

Zastępując benzynę biopaliwem ze śmieci, można zredukować światowe emisje dwutlenku węgla od 29,2 do 86,1 proc. – wyliczyli naukowcy z Singapuru i Szwajcarii. Wyniki nowego badania opublikowano w piśmie „Global Change Biology Bioenergy”. Ich zdaniem, przemiana zanieczyszczeń w biopaliwo może być odpowiedzią zarówno na kryzys wzrostu zapotrzebowania na energię, jak i problem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Kwestia produkcji biopaliw ze zbóż jest kontrowersyjna, ponieważ uprawa tych roślin także niekorzystnie oddziałuje na środowisko. Dlatego rozwiązaniem może być wytwarzanie biopaliw drugiej generacji – np. jak etanolu celulozowego, który jest efektem przetwarzania odpadków komunalnych.

„Nasze analizy sugerują, że paliwo z przetworzonej biomasy – takiej jak: papier i tektura – jest obiecującym źródłem energii ” – powiedział profesor Hugh Tan z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze.

Współuczestniczący w badaniu dr Lian Pin Koh z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH) w uważa, że dalsze prace nad rozwojem tej technologii „mogą w przyszłości uczynić z etanolu celulozowego ważny komponent energii odnawialnej”.

Etanol celulozowy to biopaliwo wytwarzane z drewna, słomy oraz innych niejadalnych części roślin.KRF

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>