Benzodiazepina ma związek z demencją.

Leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i amnestycznym, będące pochodną benzodiazepiny (BZD) zwiększają ryzyko demencji u pacjentów powyżej 65. roku życia – twierdzą naukowcy uniwersytetu w Bordeaux.
Ustalili oni, że u osób powyżej 65. roku życia zaczynających przyjmować je, ryzyko demencji zwiększa się o ok. 50 proc. w okresie 15 lat w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali – donosi piątkowy „The Independent”, omawiający ich badania za portalem bmj.
Według francuskich naukowców korzystaniu z leków BZD powinno towarzyszyć ostrzeżenie o skutkach ubocznych i nie powinno się zapisywać ich na dłużej. Leki o działaniu przeciwstresowym, działając niemal od razu, usuwają uciążliwe objawy, lęk, spięcie mięśni, bezsenność, ale stosowane regularnie uzależniają fizycznie i psychicznie. Badania prowadzono w okresie 20 lat w grupie 1063 osób, wśród których nikt nie przyjmował leków przeciwlękowych i nie chorował na demencję. Średnia wieku wynosiła 78 lat. W trakcie badań 95 osób zaczęło przyjmować benzodiazepiny.

Po 15 latach u 253 osób wystąpiła demencja, z czego 30 zaczęło stosować leki BZD na wczesnym etapie badań 3-5 lat od ich rozpoczęcia. Ryzyko rozwinięcia się demencji u osób, które przyjmowały BZD wyceniono na 4,8 na 100 osobolat, zaś u osób nieprzyjmujących ich na 3,2 na 100 osobolat.

Osobolata to iloczyn uśrednionej liczby osób narażonych na zachorowanie w okresie prowadzenia obserwacji.

„BZD są pożyteczne w leczeniu ostrych stanów lękowych i przejściowej bezsenności. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że ich zastosowanie może mieć niepożądane skutki, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, powodując m. in. utratę równowagi, upadek i złamania” – cytuje „The Independent” autorów badań.

Benzodiazepiny to leki, które zastąpiły leki starszej generacji, tzw. barbiturany. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>