Benedykt XVI o „cyfrowym świecie” jako obszarze kapłańskiej misji – orędzie na 44. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu!

?Kapłan i duszpasterstwo w cyfrowym świecie: nowe media w służbie Słowa? ? tak zatytułowane jest przesłanie Benedykta XVI na 44. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tradycyjnie dokument ten publikowany jest w dzień patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego. Jak poinformował podczas prezentacji sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, ks. Paul Tighe, przesłanie ukazuje przede wszystkim uniwersalną misję kapłanów, która rodzi się z relacji z Bogiem i z Jego Słowem. Ich obecność w cyfrowym świecie nie jest zatem wynikiem technicznych zainteresowań czy predyspozycji, ale wypływającej z serca potrzeby dawania świadectwa o Ewangelii.

W papieskim dokumencie wspomina się o konkretnych formach przekazu, jak fotografia, wideo, animacje, blogi, czy strony internetowe. Tam kapłani mogą znaleźć własny obszar zaangażowania ewangelizacyjnego, co jednak domaga się również pewnej wiedzy i doświadczenia, ale także głębokiej wiary i wyrobienia duchowego. Ks. Tighe zwrócił uwagę na potrzebę współpracy na tym polu z ludźmi świeckimi, zwłaszcza młodymi, bo to przede wszystkim oni są obywatelami tego ?cyfrowego świata?. Dzięki temu będzie można skuteczniej dotrzeć z Dobrą Nowiną do nowych środowisk, przekazując im także nieczęsto pojawiające się w sieci przesłanie braterstwa, pokoju i jedności. W ten sposób będzie można także przemieniać kulturę w kierunku dialogu, większej solidarności i poszanowania godności ludzkiej.

Podczas prezentacji papieskiego dokumentu wskazano na już istniejące i rozwijające się inicjatywy w zakresie nowych mediów kościelnych. Przesłanie Benedykta XVI na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu stanowi dla ich autorów zachętę do wierności Kościołowi, umacniania jego jedności i chrześcijańskiego świadectwa w cyfrowym świecie.

tc/ rv

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>