Benedykt XVI do pensjonariuszy rzymskiego domu spokojnej starości: ludzie w podeszłym wieku są cenni dla społeczeństwa i Kościoła.

„Przybywam do was jako Biskup Rzymu, ale również jako wasz rówieśnik”. Tak Papież powitał mieszkańców prowadzonego w Rzymie przez Wspólnotę św. Idziego domu spokojnej starości „Viva gli Anziani”, których dziś odwiedził. Benedykt XVI dobrze zna trudności ludzi w podeszłym wieku, które często pogłębia jeszcze obecny kryzys gospodarczy. Jak stwierdził, w tym wieku nieraz wspomina się ze smutkiem młode lata, gdy było się w pełni sił. Jednak również starość jest piękna, mimo dolegliwości i ograniczeń. „W Biblii długie życie uważane jest za Boże błogosławieństwo. Dziś to błogosławieństwo rozpowszechniło się i powinno się w nim widzieć cenny dar. Jednak społeczeństwo, często zdominowane logiką wydajności i zysku, nie przyjmuje tego jako daru, a nawet nieraz go odrzuca, uważając starców za nieproduktywnych i bezużytecznych” – zauważył Ojciec Święty. Przypominając związane z tym cierpienia, wskazał, że rodziny oraz instytucje publiczne winny zadbać, by ludzie starsi mogli pozostać w swych domach. Według tego, jak są traktowani, można ocenić jakość społeczeństwa i cywilizacji. Nawiązując do trwającego Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, Papież podkreślił, że ludzie ci są cenni dla społeczeństwa, a zwłaszcza dla młodzieży. W każdym wieku potrzebujemy wzajemnego wsparcia i bliskości.

„Nieraz dni wydają się wam długie i jałowe, nie brak w nich trudności, a mało zajęć i spotkań – mówił Papież. – Nigdy nie traćcie ducha: jesteście skarbem dla społeczeństwa, także w cierpieniu i chorobie. Ta faza życia jest też darem, by pogłębić relację z Bogiem. Przykład błogosławionego Papieża Jana Pawła II był i jest nadal pouczający dla wszystkich. Nie zapominajcie, że wśród najcenniejszych zasobów, jakie posiadacie, jest ten istotny, jaki stanowi modlitwa. Stańcie się tymi, którzy wstawiają się do Boga, modląc się z wiarą i wytrwale. Módlcie się za Kościół, również za mnie, za potrzeby świata, za biednych, aby na świecie ustała przemoc. Modlitwa starców może chronić świat, pomagając mu może bardziej wyraziście, niż trudzenie się wielu. Chciałbym dziś powierzyć waszej modlitwie dobro Kościoła i pokój na świecie. Papież was kocha i liczy na was wszystkich. Czujcie się miłowani przez Boga. Umiejcie wnosić do naszego społeczeństwa, często tak indywidualistycznego i nastawionego na wydajność, promień Bożej miłości”.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>