Będziemy jeść bawełnę? Jej nasiona są doskonałym źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej.

Choć baweÅ‚na jest jednÄ… z najważniejszych roÅ›lin uprawnych Å›wiata, maÅ‚o kto zdaje sobie sprawÄ™, że ludzkość wykorzystuje zaledwie część jej potencjaÅ‚u. Niewiele osób wie bowiem, że nasiona baweÅ‚ny sÄ… doskonaÅ‚ym źródÅ‚em biaÅ‚ka o wysokiej wartoÅ›ci odżywczej. Problem w tym, że sÄ… one jednoczeÅ›nie wysycone gossypolem – pigmentem o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach toksycznych dla czÅ‚owieka. Już wkrótce baweÅ‚na może jednak stać siÄ™ roÅ›linÄ… spożywczÄ… – wszystko dziÄ™ki badaniom prowadzonym przez instytucjÄ™ Texas AgriLife Research.

Pomijając zawartość gossypolu, bawełna jest niemal idealnym pokarmem dla głodujących narodów. Nie wymaga dużej ilości wody, a oprócz pożywnych nasion wytwarza także włókno o szerokim zakresie zastosowań. Nie dziwi więc fakt, iż naukowcy od dłuższego czasu próbują wyhodować odmiany bawełny pozbawione szkodliwego dla ludzi związku. Wygląda na to, że ich wysiłki zaczęły przynosić pożądane efekty.

Pierwsze wzmianki o nietoksycznej baweÅ‚nie pojawiÅ‚y siÄ™ w prasie specjalistycznej trzy lata temu. Dr Keerti Rathore z Texas AgriLife Research poinformowaÅ‚ wówczas o stworzeniu zmodyfikowanych genetycznie krzewów, w których zablokowano szlak syntezy gossypolu. Ich nasiona zawieraÅ‚y pigment w iloÅ›ci bezpiecznej dla czÅ‚owieka, lecz w pozostaÅ‚ych częściach roÅ›liny jego stężenie pozostawaÅ‚o wysokie. Jest to ważne, gdyż gossypol jest truciznÄ… nie tylko dla czÅ‚owieka – chroni on także przed wieloma szkodnikami.

Od momentu wytworzenia nowej odmiany pełną parą ruszyły prace nad jej dostosowaniem do użytku przez rolników. Po pięciu pokoleniach od modyfikacji rośliny utrzymują swoje unikalne właściwości i jednocześnie radzą sobie bardzo dobrze w warunkach pola uprawnego. Wszystko wskazuje więc na to, że już niedługo mogą one zostać udostępnione farmerom.

Autor: Wojciech Grzeszkowiak, www.kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>