Będzie zakaz palenia e-papierosów w krakowskich autobusach i tramwajach.

W autobusach i tramwajach w Krakowie nie będzie wolno palić e-papierosów – postanowili w środę radni. Przepisy w tej sprawie zaczną obowiązywać pod koniec maja. Taki sam zakaz jest już stosowany w innych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

Jak powiedział dziennikarzom Marcin Korusiewicz, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, zakaz wprowadzono po uwagach, jakie zgłaszali pasażerowie. „Palenie e-papierosów przeszkadzało innym podróżującym komunikacją miejską” – mówił Korusiewicz.

Skargi od pasażerów wpływały do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. „Było ich tym więcej, im bardziej popularne stawały się e-papierosy. Pasażerowie skarżyli się m.in. na dokuczliwy zapach” – powiedział PAP rzecznik krakowskiej MPK Marek Gancarczyk.

W przepisach regulujących przewóz osób pojazdami komunikacji miejskiej wprowadzono także zakaz używania środków odurzających.

Za palenie e-papierosów nie grozi kara finansowa, ale kierowca może taką osobę wyprosić z pojazdu. Jeżeli pasażer – palacz się nie podporządkuje, kierowca może wezwać straż miejską lub policję, a funkcjonariusze mogą ukarać taką osobę mandatem.

Przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa małopolskiego, czyli pod koniec maja.(PAP)

wos/ je/ gma/ krf/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>