Bardzo małe dzieci nie uczą się podczas oglądania telewizji.

Oglądanie telewizji przez dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia nie poprawia ich umiejętności językowych, wzrokowych ani ruchowych – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Pediatrics”.  Marie Evans Schmidt wraz z kolegami z Harvard Medical School w Bostonie przeanalizowała dane na temat 872 dzieci. Zadaniem mam trzylatków było wypełnienie ankiety na temat oglądania telewizji przez ich dzieci kiedy miały rok i dwa lata. Celem projektu była ocena wpływu oglądania telewizji w wieku od 0 do 2 lat na umiejętności językowe i wzrokowo-ruchowe u trzylatków, które zbadano przy użyciu specjalnych testów.
Naukowcy oprócz wyników uzyskanych przez dzieci w testach i danych przekazanych przez mamy uwzględnili takie czynniki jak wiek matek, ich wykształcenie, dochody, stan cywilny, ewentualne przypadki depresji poporodowej a także płeć, pochodzenie, masę urodzeniową, indeks masy ciała i zwyczaje dotyczące snu dzieci. Po kalkulacji wpływu jaki wywierają pojedyncze czynniki środowiskowe autorzy pracy stwierdzili, że oglądanie telewizji przez niemowlęta i dzieci poniżej 2 roku życia nie wpływa na zdolności poznawcze dzieci.

Jednocześnie naukowcy nie zaobserwowali w swoich badaniach szkodliwego wpływu oglądania telewizji na maluchy, chociaż jak podkreślają niezbędne są dalsze badania, a według dzisiejszych wytycznych nie zaleca się sadzania przed telewizorem dzieci młodszych niż 2 lata.

„Oglądanie telewizji przez niemowlęta zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, problemów z uwagą i zaburzeń snu” – ostrzegają autorzy pracy. „Rodzice powinni zrozumieć, że niemowlęta i małe dzieci nie odnoszą żadnych korzyści z oglądania telewizji” – dodają pediatrzy. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>