Bardziej współczujemy pobitym psom niż dorosłym ludziom.

Więcej empatii żywimy dla maltretowanych szczeniaków i dorosłych psów niż dla pobitych dorosłych ludzi – wynika z badań przedstawionych na 108. dorocznym spotkaniu American Sociological Association, które w dniach 10-13 sierpnia odbywa się w Nowym Jorku. Naukowcy z Northeastern University w Bostonie przeprowadzili badania w grupie 240 studentów – kobiet i mężczyzn w wieku od 18-25 lat. Dawano im do czytania fikcyjne artykuły prasowe na temat pobicia jednorocznego dziecka, dorosłej osoby w wieku od 30 do 40 lat, szczeniaka oraz dorosłego psa w wieku sześciu lat. Po przeczytaniu mieli oni ocenić swoje współczucie dla każdej ofiary przemocy.

Najwięcej empatii badani wykazywali w stosunku do jednorocznego dziecka, a następnie dla szczeniaka. Co ciekawe, różnice nie były tu istotne statystycznie. Wyraźnie bardziej współczuli jednak dorosłemu psu niż osobie dorosłej.

Jak komentuje współautor pracy prof. Jack Levin, badania te sugerują, że wiek ofiary jest czynnikiem mającym większy wpływ na naszą empatię niż gatunek, do którego ona należy. Jego zdaniem fakt, że dorośli ludzie, którzy padli ofiarą przemocy otrzymują mniej współczucia niż dorosłe psy świadczy o tym, że te drugie są postrzegane jako bardziej zależne i podatne na zranienie.

„Zdaje się, że dorosłych ludzi uważamy za bardziej zdolnych do obrony siebie, podczas gdy dorosłe psy są postrzegane po prostu jak nieco większe szczeniaki” – mówi prof. Levin.

Badacz zaznacza, że wyniki byłyby prawdopodobnie podobne, gdyby w badaniu uwzględniono koty, które tak jak psy są pupilami domowymi. „Tym zwierzętom wiele osób przypisuje ludzkie cechy” – przypomina Levin.

Nie wiadomo natomiast czy takie same rezultaty uzyskano by, gdyby eksperyment przeprowadzono wśród osób ze starszych grup wiekowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>