Bardotka chce wprowadzenia dnia wegetariańskiego.

Francuska aktorka Brigitte Bardot zaapelowała do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso o lobbowanie za wprowadzeniem w państwach członkowskich UE dnia wegetariańskiego. „Na kilka tygodni przed szczytem klimatycznym, który odbędzie się w Kopenhadze, pragnę zwrócić Pana uwagę na konieczność krytycznego spojrzenia na hodowlę, której skutki dla środowiska są bardzo niepokojące” – napisała Bardot w swym liście otwartym. Aktorka, odwołując się do raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), podkreśla, że na sektor hodowli bydła i trzody chlewnej przypada więcej emisji gazów cieplarnianych niż na transport.

„Hodowla jest także odpowiedzialna za wyjaławianie gleby i stwarzanie zagrożenia dla naturalnych zasobów wody, gdyż wyprodukowanie zaledwie 1 kg wołowiny wymaga 323 m kw. pastwisk, 7-16 kg zboża albo ziaren soi i do 15 500 l wody” – pisze Bardot.

„Wprowadzenie unijnego dnia wegetariańskiego będzie znaczącym symbolem – ocenia Bardot. – Wegetarianizm to odpowiedzialna postawa obywatelska. Odmowa konsumpcji mięsa jest także najlepszym sposobem zaprotestowania przeciwko nieludzkiemu i barbarzyńskiemu obchodzeniu się ze zwierzętami w każdej hodowli”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>