Banknoty skażone toksycznym biosfenolem A.

Wyniki badania, przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, sugerują, że duża ilość banknotów na całym świecie może być skażona potencjalnie toksyczną substancją, biosfenolem A (BPA) – informuje serwis EurekAlert.
Analiza chemiczna 156 banknotów z 21 krajów wykazała, że wszystkie zawierały pewne ilości BPA. Badacze podejrzewają, że źródłem tego skażenia są rachunki otrzymywane w sklepach, które są wkładane do portfeli obok banknotów albo dotykane przed użyciem papierowych pieniędzy. BPA jest jednym ze składników papieru termicznego, który jest używany do drukowania rachunków w sklepach.
Jak podkreślają autorzy raportu, mimo, że banknoty zawierają więcej BPA niż kurz, dawka BPA przyjmowana dziennie za pośrednictwem banknotów jest 10 razy mniejsza niż ta przyjmowana wraz z wdychaniem kurzu. Najwięcej BPA zawierały banknoty z Brazylii, Czech i Australii, najmniej te z Filipin, Tajlandii i Wietnamu.

Biosfenol A jest stosowany także podczas wytwarzania plastiku, który służy do produkcji niektórych dóbr konsumpcyjnych, np. plastikowych butelek, sprzętu sportowego, domowych urządzeń elektronicznych. Ekspozycja na BPA została powiązana z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca czy astma. Biosfenol A jest substancją zakłócającą działanie systemu endokrynologicznego.

Raport z badań opublikowano w „Environmental Science&Technology”, piśmie wydawanym przez American Chemical Society.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>