Balicki: pakiet kolejkowy bez zmian systemowych nie zadziała.

W przedstawionym przez ministra zdrowia tzw. pakiecie kolejkowym jest wiele sensownych elementów, ale potrzebne są zmiany systemowe, bo inaczej to nie zadziała – ocenił były minister zdrowia Marek Balicki. W piątek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz – podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem – zapowiedział w ramach tzw. pakietu kolejkowego zniesienie limitów dla chorych na raka, szybką terapię onkologiczną, rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania nowych pacjentów.

„Przedstawiony pakiet jest dość szeroki, ale jednocześnie dotyczący pewnych obszarów, a nie zmian o charakterze systemowym” – powiedział PAP Balicki. Przyznał, że propozycje w sprawie leczenia onkologicznego są interesujące i „świadczą o zmianie podejścia”. „Już nie konkurencja i rynek, a współpraca i koordynacja oraz odejście od procedur na rzecz ciągłego zajmowania się pacjentem” – zaznaczył.

Jednak, jak dodał, słabością pakietu jest fragmentaryczność propozycji. „No i skąd pieniądze? (…) A bez wprowadzenia głębokich zmian systemowych albo będzie to strasznie drogo kosztować, albo się nie uda” – ocenił b. szef resortu zdrowia.

Dodał, że omawiana kwestia dotyczy setek tysięcy osób – nie tylko tych, którzy chorują na raka, ale także znacznie większej grupy tych, u których trzeba wykluczyć chorobę nowotworową. „Jak tu nie będzie żadnych limitów, to będzie strasznie dużo badań. Kto to sfinansuje? Takie pytania nie padły” – ocenił Balicki.

Ponadto – jak dodał – już obecnie „tylko jedna trzecia lekarzy pracuje na jednym etacie i ledwo jest w stanie zrobić to, co ma zrobić”. „Gdyby premier polecił na przykład podnieść limity kształcenia lekarzy o 30 proc., to powiedzielibyśmy, że jest to twarda, poważna decyzja, która musi dać efekt” – ocenił.

Zaznaczył, że taką twardą decyzją i konkretną odpowiedzią mogłaby być także zapowiedź corocznego, systematycznego podwyższania finansowania służby zdrowia. „O tym nie było ani słowa” – dodał. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>