Bakteryjna pasta do zębów.

Pasty do zębów, płyny do płukania ust czy preparaty do czyszczenia protez z dodatkiem enzymu wytwarzanego przez bakterie Bacillus licheniformis mogą lepiej chronić zęby przed próchnicą – informuje serwis „BBC News/Health”. Naukowcy z Newcastle University prowadzili badania nad bakterią Bacillus licheniformis, mając nadzieję na opracowanie sposobu czyszczenia kadłubów statków. Wydaje się jednak, że bakteria ta potrafi również chronić obszary pomiędzy zębami- gdzie pomimo szczotkowania może się tworzyć płytka nazębna. Badania laboratoryjne sugerują, że wytwarzany przez te mikroorganizmy enzym penetruje płytkę nazębną, usuwając z niej należące do różnych gatunków bakterie, które powodują próchnicę.

Tradycyjne pasty ułatwiają mechaniczne usuwanie płytki nazębnej, co jednak nie zawsze jest skuteczne. Nawet najstaranniej szczotkujące zęby osoby mogą mieć ogniska próchnicy. Enzym mógłby się okazać skuteczniejszy, usuwając nie tyle płytkę, co szkodliwe bakterie w rodzaju Streptococcus mutans. Na razie naukowcy chcą sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo metody.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>