Bakterie z ust matki mogą przechodzić przez łożysko.

Pierwsze bakterie trafiające do jelita dziecka jeszcze w czasie ciąży mogą pochodzić z ust jego matki – informuje pismo „Science of Translational Medicine”. W ostatnich latach naukowcy coraz większą wagę przypisują ludzkiemu mikrobiomowi – bakteriom, wirusom i grzybom zamieszkującym nasze ciała. Zaburzeniom jelitowego mikrobiomu przypisuje się rolę w powstawaniu otyłości, a nawet autyzmu.

Dotychczas naukowcy przyjmowali, że podczas ciąży jelito dziecka jest sterylne, zaś pierwsze bakterie trafiają do niego dopiero w czasie porodu, a kolejne – z otoczenia. Jednak zaprzeczyło tej teorii wykrycie bakterii w smółce – pierwszej kupce, jaką robi dziecko kilka godzin po urodzeniu.

Jak wynika z badań Kjersti Aagaard z Texas Children’s Hospital, rozwijające się w macicy dziecko nie jest tak odizolowane od otoczenia, jak się dotychczas wydawało. Do łożyska docierają bakterie, które mogą pochodzić z ust matki, zaś jej dieta wpływa na rodzaj bakterii w jelicie dziecka, a co za tym idzie – zagrożenie niektórymi chorobami.

Aagaard i jej koledzy zsekswencjonowali bakterie znalezione w łożyskach pochodzących od 320 kobiet. Próbki łożyska pobierano z jego wnętrza, aby uniknąć zanieczyszczenia bakteriami z dróg rodnych.

Wśród wielu znalezionych w łożysku gatunków bakterii były również takie, których obecność okazała się niezbędna do metabolizmu witamin i substancji odżywczych niezbędnych dziecku. Zaskakujące było to, że takie bakterie występują u ludzi dorosłych raczej w ustach niż w pobliskich narządach – jelicie bądź pochwie. Sugeruje to, że ”ustne” bakterie w jakiś sposób trafiają do krwioobiegu, a z nim – do łożyska, które dostarcza tlenu i pożywienia dziecku.

Gdy bakterie dotrą już do łożyska, prawdopodobnie przenikają bezpośrednio do naczyń krwionośnych dziecka. Mogą także przedostać się do płynu owodniowego, który otacza dziecko – i zostają połknięte.

Wcześniejsze badania wykazały, że obecność pewnych bakterii w łożysku może sprzyjać przedwczesnemu porodowi. Co więcej, okazało się, że choroby dziąseł mogą zwiększać prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Według Aagaard krwawiące dziąsła mogą sprzyjać przedostawaniu się do krwioobiegu matki oraz łożyska szkodliwych bakterii.

Podczas oddzielnego badania dotyczącego makaków ten sam zespół wykazał, że podawanie ciężarnym samicom diety wysokotłuszczowej zmieniało mikrobiom ich potomstwa. Wiele wcześniejszych badań wskazywało, że ryzyko otyłości i chorób serca zależy od diety matki, jednak przypisywano ten efekt mechanizmom epigenetycznym – chemicznym zmianom, które włączają lub wyłączają geny potomstwa.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>