Bakterie sprezentowały nam enzym, by chronić nas przed wirusami.

Enzymy współtworzące grupy krwi mogliśmy dostać „w prezencie” od bakterii poprzez poziomy transfer genów (pomiędzy przedstawicielami różnych gatunków), co miało na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób wirusowych – sugerują naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie „Scientific Reports”. Naukowcy z Uniwersytetu Bath i Florida Atlantic University zbadali trójwymiarową strukturę molekularną glikozylotransferazy bakterii jelitowej Bacteroides ovatus. Glikozylotransferazy są grupą enzymów tworzących węglowodanowe determinanty antygenowe na glikoproteinach i glikolipidach błonowych. Okazało się, że struktura enzymu jest bardzo podobna do wersji występującej u ssaków, mimo iż pełni on zupełnie inne funkcje.

„Enzym bakterii jest interesujący, gdyż, w odróżnieniu od wersji ludzkiej, jego działanie nie zależy od jonów metali. Byliśmy więc zaskoczeni, że trójwymiarowa struktura tych dwóch enzymów jest tak uderzająco podobna” – mówi autor badań prof. Ravi Acharya.

„Świadczy to o tym, że dwa z pozoru różne enzymy – bakterii i człowieka – są tak naprawdę dość bliskie ewolucyjnie. Sądzimy, że kodowanie tego enzymu mogło zostać przekazane przez bakterie przodkom współczesnych kręgowców i stąd pojawił się u ludzi jako forma ochrony przed infekcjami wirusowymi” – dodaje badacz.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>