Bakterie jelitowe chronią przed chorobami związanymi z otyłością.

Zdrowie osób otyłych w dużym stopniu uzależnione jest od bogactwa flory bakteryjnej w jelitach. Ludzie, których flora bakteryjna jest uboższa są m.in. bardziej narażeni na choroby układu krążenia i cukrzycę – informuje tygodnik „Nature”. Międzynarodowy zespół naukowców z konsorcjum MetaHIT zbadał florę bakteryjną 169 otyłych Duńczyków oraz 123 osób z grupy kontrolnej o wadze w normie. Obie grupy podzielono na tę o bogatej oraz o ubogiej florze bakteryjnej.

Naukowcy zauważyli, że grupa z mniej urozmaiconą florą bakteryjną była bardziej narażona na choroby związane z otyłością oraz powstawanie przewlekłych stanów zapalnych.

Oznacza to, że w rozwoju komplikacji zdrowotnych u osób otyłych rolę odgrywa nie tylko przyrost wagi i niezdrowa dieta – podkreślają badacze. Bakterie wpływają na nasze zdrowie na wiele sposobów – produkują niezbędne witaminy i związki bioaktywne, wzmacniają układ odpornościowy i współdziałają z wieloma komórkami nerwowymi oraz komórkami odpowiedzialnymi za produkcje hormonów.

„Informacje te mają znaczenie dla leczenia, a nawet zapobiegania największym problemom zdrowotnym naszych czasów. Potrzebujemy jednak dalszych badań monitorujących uczestników przez dłuższy okres” – mówi współautor analizy Jeroen Raes z Vrije Universiteit Brussel (Belgia).

W jelitach żyją biliony bakterii. Do niedawna większość z nich była nieznana, gdyż trudno wyhodować je w warunkach laboratoryjnych. Od pięciu lat grupa naukowców z MetaHIT bada je za pomocą zaawansowanych technik analizy DNA oraz metod bioinformatycznych.

Bogactwo flory bakteryjnej w jelitach porównywane jest przez naukowców do bioróżnorodności lasów tropikalnych – jej spadek jest powodem do zmartwień. Tymczasem badania pokazują, że co czwarta osoba ma mniej zróżnicowaną florę bakteryjną niż powinna. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>