Bakterie gronkowca złocistego u trzody w 17 krajach Unii Europejskiej!

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności (EFSA) opublikował raport na temat obecności bakterii gronkowca złocistego szczepu MRSA opornego na metycylinę w gospodarstwach hodowlanych trzody chlewnej w UE – informuje FAMMU/FAPA.

Wyniki badań przeprowadzonych w 2008 r. w 5 073 gospodarstwach w 24 państwach członkowskich Wspólnoty i w 2 państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia i Szwajcaria) wykazały, że bakteria ta występuje średnio w jednej czwartej badanych gospodarstw (22,8 proc.), głównie u świń chowanych w celach reprodukcyjnych.

Obecność bakterii stwierdzono w 17 krajach, a najwyższy odsetek gospodarstw z MRSA miały Hiszpania (46 proc.), Niemcy (43 proc.), Belgia (40 proc.) i Włochy (35 proc.). Liczba gospodarstw w Polsce była niewielka (2,1 proc.). W badaniach nie brały udziału Rumunia, Malta i Grecja.

www.portalspożywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>