Badanie: psiarze i kociarze mają odmienne osobowości.

„Psiarze” i „kociarze” charakteryzują się odmiennymi typami osobowości – potwierdza badanie zaprezentowane podczas dorocznego spotkania amerykańskiego Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych. Zdaniem badaczy z Carroll University w Waukesha osoby deklarujące zamiłowanie do psów są pełne życia – bardziej energiczne i otwarte – a ponadto ściśle przestrzegają wytyczonych reguł. Z kolei miłośnicy kotów bywają bardziej introwertyczni, mają szersze horyzonty i są wrażliwsi niż „psiarze”. „Kociarze” to także częściej nonkonformiści, którzy wolą dostosowywać się do okoliczności niż działać według reguł.

Okazało się też, że – co może wywołać duże konflikty między dwiema grupami – amatorzy kotów są inteligentniejsi niż miłośnicy psów.

Różnice mogą wynikać częściowo ze środowisk, jakie preferują przedstawiciele obu grup – tłumaczy psycholog Denise Guastello. „To, że amatorzy psów są pełni życia, jest zrozumiałe – chcą być na zewnątrz, rozmawiać z ludźmi, wyprowadzać psa – powiedziała. – Tymczasem, jeśli ktoś jest introwertyczny i wrażliwy, może woli w domu czytać książkę, a jego kot nie wymaga wyprowadzania go na spacer”.

Badacze zwrócili się do 600 studentów, pytając ich, czy identyfikują się jako miłośnicy psów czy kotów, a także jakie cechy szczególnie cenią u swoich zwierząt. Uczestnicy odpowiadali też na pytania na temat swoich osobowości.

Ok. 60 proc. uczestników identyfikowało siebie jako „psiarzy”, w porównaniu z 11 proc. „kociarzy”. Reszta zadeklarowała, że lubi i psy, i koty. Osoby, które wolały psy, twierdziły, że najbardziej cenią sobie ich przyjaźń, a przedstawiciele drugiej grupy lubiły kocie okazywanie czułości.

Możliwe, że ludzie wybierają zwierzęta na podstawie rysów swojej własnej osobowości – uważa Guastello. Np. koty są postrzegane jako niezależne i ostrożne w stosunku do innych. „Jeśli ktoś taki jest, docenia takie cechy w zwierzęciu, więc jest to dla niego dobry wybór” – powiedziała.

Analizowanie przyczyn, dla których ludzie deklarują przynależność do jednej lub drugiej grupy, pozwoli usprawnić terapię z udziałem zwierząt.

Badanie objęło studentów, zatem nie wiadomo, czy wyniki można rozciągnąć na inne grupy wiekowe. Jednak poprzednie badania dawały podobne rezultaty. W 2010 r. badanie wśród 4,5 tys. osób wykazało, że miłośnicy psów mają tendencję właśnie do większego ekstrawertyzmu i przestrzegania zasad. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>