Badanie nałogowych palaczy tytoniu.

Osiem tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego, długoletnich palaczy tytoniu, zostanie zbadanych w ramach regionalnego programu pod hasłem: „Zbadaj swoje płuca”. 20 stycznia w Gdańsku został zainaugurowany „Pomorski pilotażowy program badań przesiewowych raka płuca”. Został on opracowany w Akademii Medycznej w Gdańsku. Trwające 2,5 roku badania będą finansowane w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który przekaże milion euro. Pomorski Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 630 tys. zł.

Autorzy projektu uważają, że jest to pierwszy zorganizowany na tak dużą skalę program w kraju, mający na celu wykrywanie tego nowotworu.
W ramach programu będą zbadani mieszkańcy woj. pomorskiego z grupy wysokiego zachorowania na raka płuca (w wieku 50-75 lat), palący papierosy co najmniej 20 lat.

Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej gdańskiej Akademii Medycznej prof. Witold Rzyman poinformował, że nabór pacjentów rozpocznie się w przyszłym miesiącu.

Badania będą wykonywane przy użyciu tomografii komputerowej o niskiej dawce promieniowania we wszystkich dostępnych pracowniach tomokomputerowych w regionie. Pacjenci z pozytywnym wynikiem badania będą monitorowani przez 12 miesięcy. Osoby, u których zostanie wykryta zmiana patologiczna, będą miały zapewnioną dalszą diagnostykę oraz leczenie.

W pomorskiem każdego roku raka płuc stwierdza się u ponad tysiąca osób. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w kraju. Profesor Rzyman uważa, że wykrycie raka płuc we wczesnym stadium dziewięciokrotnie zwiększa szansę pacjenta na przeżycie. „Częściowo zaawansowany zabija 9 na 10 pacjentów” – podkreślił.

Zdaniem specjalistów, występowanie raka płuc nierozłącznie związane jest z paleniem tytoniu lub mieszkaniem z osobą nałogowo palącą papierosy. Co roku w Polsce rozpoznaje się ponad 20 tys. nowych przypadków raka płuca. Prawie taka sama liczba osób umiera z powodu tej choroby.

Co trzeci mężczyzna chory na nowotwór złośliwy ma raka płuca. Wśród kobiet częstość jego występowania systematycznie wzrasta. Objawy kliniczne raka płuca to kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej. BLS

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>