Badanie moczu może pomóc wykrywać chorobę wieńcową.

Analiza składu białek w moczu może pewnego dnia pomóc w prosty i nieinwazyjny sposób diagnozować miażdżycę naczyń wieńcowych serca – podaje serwis internetowy EurekAlert. Jak przypominają naukowcy, miażdżyca naczyń prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu, uważanych ciągle najważniejsze przyczyny zgonów w krajach rozwiniętych.
Obecnie złotym standardem służącym do oceny stanu naczyń wieńcowych i komór serca jest badanie ich przy pomocy promieni rentgenowskich, tzw. koronarografia (lub angiografia naczyń wieńcowych). Polega ona na wprowadzeniu do jakiejś dużej tętnicy – udowej, pachowej czy ramiennej – cienkiego cewnika, za pośrednictwem którego podaje się środek kontrastujący silnie pochłaniający promieniowanie rtg. Pozwala to uzyskać dokładny obraz wnętrza naczynia i uwidocznić różne patologiczne zmiany, które w nim zaszły – na przykład obecność płytek miażdżycowych.

Naukowcy niemieccy ze Szpitala Uniwersyteckiego we Freiburgu wykazali, że 17 fragmentów pewnego białka jest obecnych jedynie w moczu pacjentów z miażdżycą naczyń wieńcowych. Były to fragmenty kolagenu, które występują na powierzchni płytek miażdżycowych w ściankach naczyń.

Następnie, badacze sprawdzili wiarygodność swojej metody w grupie 67 pacjentów z miażdżycą naczyń wieńcowych potwierdzoną w badaniu koronarograficznym.

Okazało się, że przy pomocy analizy moczu byli w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę wieńcową u 84 proc. chorych.

Zdaniem kierującego badaniami kardiologa Constantina von zur Muehlena, wyniki te rodzą duże nadzieje na to, że analiza białek w moczu znajdzie zastosowanie w diagnostyce choroby wieńcowej. Jest to o tyle ważne, że metoda ta jest prosta i bezbolesna dla pacjenta.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na – odbywającej się w dniach 29 kwiecień – 1 maja w Waszyngtonie – dorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego dotyczącej miażdżycy naczyń, zakrzepicy oraz biologii naczyń krwionośnych. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>