Badanie krwi pomoże w walce z rakiem jelita grubego.

Proste i niedrogie badanie krwi może pomóc wykrywać łagodne zmiany w jelicie grubym – tzw. polipy, zanim przekształcą się w raka – informuje serwis EurekAlert. Taki nieinwazyjny test może okazać się ważnym przełomem w diagnostyce raka okrężnicy, uważają autorzy metody.
Obecnie, polipy – czyli zmiany, które potencjalnie mogą dać początek rakowi okrężnicy, wykrywa się w badaniu kolonoskopowym. Niestety, nie jest to badanie przyjemne i ludzie niechętnie się na nie zgłaszają, co może być fatalne w skutkach.

„85 proc. chorych na raka jelita grubego nie ma objawów ani rodzinnego ryzyka tego nowotworu. Osoby te znacznie trudniej przekonać do wykonywania regularnej kolonoskopii” – tłumaczy biorący udział w badaniach prof. Nadir Arber z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Aby ułatwić wczesną diagnostykę raka okrężnicy prof. Arber opracował prosty test, który może wykrywać obecność polipów w jelicie na podstawie badania krwi. Wykorzystuje on fakt, że komórki polipów wydzielają do krwiobiegu charakterystyczne związki chemiczne (tzw. biomarkery) w bardzo małych ilościach.

Ostatnio prowadzone badania dowiodły, że test ma wysoką czułość i dokładność. Z jego pomocą lekarze mogą wykrywać polipy w jelicie grubym u 80 proc. pacjentów.

Prof. Arber uważa, że dzięki tej metodzie można będzie identyfikować osoby bardziej narażone na raka okrężnicy i namawiać je na wykonanie kolonoskopii – która umożliwia też usunięcie istniejącego polipa. Powinno to zwiększyć wczesną wykrywalność raka okrężnicy i poprawić efekty jego leczenia.

Co ważne, cena jednego testu ma być stosunkowo niska – od 15 do 30 razy niższa niż cena kolonoskopii.

Aktualnie test o nazwie „CD24″ jest przygotowywany do produkcji przez firmę farmaceutyczną Bio Mark Ltd. Prawdopodobnie będzie dostępny na rynku najwcześniej w 2010 r.

Jak podkreśla prof. Arber, prewencja jest obecnie najlepszym lekarstwem na raka okrężnicy. Badacz przypomina, jak ważny jest styl życia w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Chodzi tu o zdrowa dietę, aktywność fizyczną, unikanie palenia i nadużywania alkoholu.

Obecnie prof. Arber pracuje nad lekiem, który mółgby zapobiegać rozwojowi polipów w jelicie grubym.

W Polsce rak okrężnicy jest jednym z najczęstszych nowotworów. Polscy onkolodzy przypominają, że każda osoba po 50 roku życia powinna regularnie zgłaszać się na badanie kolonoskopowe, a osoby, u których wcześniej wykryto polipy co 2-3 lata. Z kolei, pacjenci z rodzinnym ryzykiem tego nowotworu powinny zacząć wykonywać te badania już po 40-tce.

Poza tym, trzeba zwracać uwagę na różne niepokojące objawy, jak zmiany rytmu wypróżnień czy krew w stolcu, i gdy się pojawią udać się do lekarza. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Jedna myśl nt. „Badanie krwi pomoże w walce z rakiem jelita grubego.

  1. Bardzo dobrze że pojawiają się coraz to nowsze sposoby na rozpoznawaniw tej okrutnej choroby. Mam nadzieję że test kóry wejdzie na rynek będzie dostępny dla zwykłego śmiertelnika i że jego cena nie będzie bardziej zabijająca jak sama choroba. Fajną perspektywą dla wstydliwych i niedopuszczających myśli o chorobie byłoby wprowadzenie przymusowych badań krwi na wykrycie raka w zakładach pracy. Podobne badania dotyczące cytologii u kobiet już u pracodawców ruszyły. Może by tak pomyśleć o przymusowej profilaktyce bo z tego co widać w naszym kraju i na świecie rak coraz bardziej dziesiątkuje ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>