Badania: Zakaz palenia w miejscach publicznych ogranicza choroby serca.

W miejscach w których wprowadzono zakaz palenia, odnotowuje się znaczny spadek ataków serca – podał „The New York Times” za „Archives of Internal Medicine” w którym opublikowano wyniki badań. Celem badania lekarzy z Kliniki Mayo w Rochester w stanie Minnesota, było ocenienie na ile zakaz palenia w przestrzeni publicznej faktycznie przekłada się na spadek rozwoju chorób serca.
Naukowcy skoncentrowali się na 144.000 mieszańcach Olmsted Country leżącego w południowo-wschodniej części stanu Minnesota.
Badania przeprowadzono w równych odstępach czasu – półtora roku przed wprowadzeniem zakazu palenia w restauracjach w 2002 roku oraz półtora roku po wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych w 2007 roku.

Analiza wyników wykazała ponad 33 proc. spadek ogólnej liczby zawałów serca

na przestrzeni czasu od wprowadzenia zakazu palenia. Autorzy badań zwracają uwagę, że bierne palenie powoduje rozwój chorób i ataku serca.

Wprowadzenie zakazu palenia przyczyniło się nie tylko do odkrycia naukowców ale i do spadku o 5 proc. liczby palaczy w Minnesocie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>