Badania: stan przednadciśnieniowy zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Osoby z tzw. stanem przednadciśnieniowym, tj. ciśnieniem krwi mieszczącym się w górnych granicach dzisiejszej normy, są o 55 proc. bardziej narażone na udar mózgu – wynika z najnowszej analizy badań, którą publikuje pismo „Neurology”.
Zdaniem autorów pracy, sugeruje to, że obniżając ciśnienie u osób ze stanem przednadciśnieniowym można by obniżyć również ryzyko udaru. Naukowcy zastrzegają jednak, że niezbędne są dalsze badania, które mogłyby to potwierdzić.
Termin „stan przednadciśnieniowy” został wprowadzony przez Amerykanów dla określenia ciśnienia krwi, w którym górne wartości (tj. ciśnienie skurczowe) wynoszą od 120 do 139 mmHg (milimetrów słupka rtęci), a dolne (tj. ciśnienie rozkurczowe) od 80 do 89 mmHg. Wartości te mieszczą się faktycznie w normie, której górne granice wyznacza ciśnienie 140/90 mmHg.

Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego posługuje się raczej terminem ciśnienie prawidłowe wysokie. Nie jest ono ścisłym odpowiednikiem stanu nadciśnieniowego, gdyż mieści się w granicach 130-139 mmHg oraz 85-89 mmHg.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia wskazujące, że osoby z ciśnieniem prawidłowym wysokim znacznie częściej w przyszłości rozwijają nadciśnienie, są też bardziej narażone na powikłania sercowo-naczyniowe oraz udar mózgu.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeanalizowali dane zebrane w 12 badaniach tzw. prospektywnych, tj. takich, które pozwalają obserwować, czy dany czynnik będzie miał ewentualnie wpływ na stan zdrowia w przyszłości. Łącznie objęły one ponad 518 tys. pacjentów.

W analizie uwzględniono różne czynniki mogące wpływać na ryzyko udaru: wiek, płeć, występowanie cukrzycy, masa ciała, poziom cholesterolu oraz palenie papierosów.

Jak wyliczyli autorzy pracy, osoby ze stanem przednadciśnieniowym na początku badań były o 55 proc. bardziej narażone na udar mózgu w przyszłości, w porównaniu osobami o niższym ciśnieniu tętniczym.

W 7 na 12 analizowanych badań pacjentów ze stanem przednadciśnieniowym podzielono dodatkowo na dwie grupy: z niższymi wartościami ciśnienia oraz z wartościami wyższymi, które odpowiadały europejskiej definicji ciśnienia prawidłowego wysokiego. Osoby z pierwszej grupy okazały się nie mieć znacząco wyższego ryzyka udaru, ale osoby z ciśnieniem wysokim prawidłowym były na nie narażone aż o 80 proc. bardziej. Dotyczyło to zwłaszcza młodszych uczestników badań, tj. tych przed 65. rokiem życia.

„Te osoby mogą odnieść bezpośrednie korzyści z metod obniżania ciśnienia krwi, jak redukcja spożycia soli oraz masy ciała, by zmniejszyć swoje ryzyko udaru” – komentuje współautor pracy Bruce Ovbiagele.

Dotychczas brak wiarygodnych dowodów na to, że obniżanie ciśnienia przy pomocy leków u osób ze stanem przednadciśnieniowym przynosi wymierne korzyści – podkreślają naukowcy.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>