Badania profilaktyczne – o czym warto pamiętać.

Polacy boją się chodzić do lekarza. Choć nieco chętniejsze do przeprowadzania badań profilaktycznych są kobiety, to i tak jesteśmy na szarym końcu wśród Europejczyków. To błąd. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularna profilaktyka wcale nie jest szukaniem czegoś na siłę. Oznacza ona jedynie, że trzymasz rękę na pulsie i w razie czego masz możliwość szybkiego rozpoczęcia leczenia. Jest to bardzo ważne nie tylko dla ciebie, ale też dla twoich bliskich.
Pierwszym krokiem w profilaktyce zdrowotnej jest dieta oraz aktywność fizyczna. Dzięki właściwemu odżywianiu się możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak otyłość, nowotwory czy choroby serca. Dietą można także leczyć lub choćby zniwelować negatywne skutki niektórych schorzeń, np. cukrzycy. Natomiast aktywność fizyczna wytwarza tzw. hormony szczęścia, które pomagają zredukować stres (który również jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną wielu chorób) i lepiej sobie radzić z jego objawami.

Badania profilaktyczne

Najbardziej podstawowymi i powszechnymi badaniami profilaktycznymi są badania krwi oraz moczu. Każdy dorosły człowiek powinien raz do roku wykonać morfologię, zbadać poziom cukru oraz cholesterolu we krwi, a także przeprowadzić podstawową analizę moczu. Wyniki tych badań mogą sugerować pojawienie się pewnych nieprawidłowości oraz stanowić podstawę do skierowania na dodatkowe badania. Prócz odczytania wyników lekarz powinien zmierzyć ci ciśnienie.
Kobiety jako punkt obowiązkowy na liście badań profilaktycznych powinny umieścić cytologię. Należy ją wykonywać co 3 lata lub jeśli wynik wykazał pewne nieprawidłowości – co roku. Jeśli kobieta znajduje się w grupie ryzyka, lekarz może zadecydować o jeszcze częstszym wykonywaniu cytologii.
Istotna dla kobiet jest również kontrola piersi. Podstawą jest samokontrola, w ten sposób przy regularnym badaniu łatwo i szybko możesz wychwycić niepokojące cię nieprawidłowości.

Specjaliści są zdania, że po 35. roku życia kobiety dodatkowo powinny robić USG piersi i mammografię, jako badania wzajemnie się uzupełniające, ponieważ każde z nich posługuje się innym sposobem diagnozowania. Jednak o ile w przypadku USG nie stanowi to problemu, o tyle mammografię w ramach NFZ można zrobić dopiero po 50. roku życia. Jedynie jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka lekarz może skierować cię na mammografię wcześniej, ale i tak opłacana składka ubezpieczenia zdrowotnego nie daje takiej gwarancji.
Młodsze kobiety powinny robić USG piersi co roku lub jeśli znajdują się w grupie ryzyka – co pół roku. Natomiast starsze panie są kierowane na mammografię co 1,5 roku, a gdy należą do grup podwyższonego ryzyka – co rok.
Mężczyźni z kolei po ukończeniu 40 lat powinni udać się do urologa i poddać się badaniu prostaty.

Nie daj się zwariować!

Nawet z profilaktyką można przesadzić. Jeśli nie jesteś w grupie ryzyka i nie dzieje się nic niepokojącego, trzymaj rękę na pulsie, nie bądź na bakier z profilaktyką, ale przede wszystkim ciesz się życiem i zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>