Badania potwierdzają związek migren z niższym ryzykiem raka piersi.

Związek między występowaniem migren u kobiet a znaczną redukcją ryzyka raka piersi potwierdzili naukowcy z USA. Informację na ten temat zamieszcza pismo „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”.
Najnowsze badania wykazały, że kobiety, u których zdiagnozowano migreny mają – niezależnie od wieku – niższe o 26 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcami z Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seatlle (stan Waszyngton) kierował dr Christopher I. Li, który prowadził też pierwsze badania na ten temat (ich wyniki zostały zaprezentowane w listopadzie w tym samym czasopiśmie).

Teraz jednak, w analizie uwzględniono 4-krotnie więcej kobiet niż poprzednio. Pacjentki były też bardziej zróżnicowane pod względem miejsca zamieszkania. Według dra Li, z punktu widzenia badań epidemiologicznych różnice te są ważne, pozwalają bowiem zweryfikować wyniki wcześniejszych badań.

Poza tym, przebadano kobiety z szerszego przedziału wiekowego – tj. od 34 do 64 lat, podczas gdy wcześniej były to panie między 55 a 74 rokiem życia. Dzięki temu można było sprawdzić związek migren z rakiem piersi u pań przed i po menopauzie. „Jest to istotne, gdyż niektóre czynniki wpływające na rozwój tego nowotworu różnią się między młodszymi i starszymi kobietami” – wyjaśnia dr Li.

Ogólnie, okazało się, że migreny były związane z takim samym spadkiem ryzyka raka piersi u kobiet w wieku przed, jak i pomenopauzalnym. Prawidłowość ta utrzymywała się niezależnie od wieku, w którym zdiagnozowano migrenę; stosowania przez kobiety niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak aspiryna lub ibuprofen – które mogą obniżać ryzyko raka piersi oraz czynników wywołujących migreny, jak picie alkoholu, palenie czy stosowanie hormonalnej terapii zastępczej – znanych również z tego, że podnoszą ryzyko raka piersi.

Na razie nie wiadomo ciągle, w jaki sposób migreny mogą chronić przed tym nowotworem. Jak przypomina dr Li, wiadomo, że obie te dolegliwości są związane z hormonami płciowymi, ale biologiczny mechanizm odpowiedzialny za przeciwnowotworowe działanie migren nie jest znany. Dlatego naukowcy planują kontynuować swoje badania. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>