Badania potwierdzają, że w czasie przekwitu pogarsza się pamięć.

W okresie okołomenopauzalnym, tj. podczas zmian hormonalnych prowadzących do ustania czynności jajników, u kobiet dochodzi do znacznego pogorszenia sprawności pamięciowej – potwierdzają najnowsze badania. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.
Naukowcy z University of Pennsylvania w Filadelfii zaobserwowali, że w okresie przekwitania pogarsza się zwłaszcza zdolność do krótkotrwałego i dłuższego zapamiętywania słów. Spadek ten był widoczny zwłaszcza podczas tzw. wczesnego okresu przejściowego, gdy obserwuje się bądź brak miesiączki przez 60 dni, bądź zmiany w długości cyklu miesięcznego równe lub dłuższe niż siedem dni.

Na razie nie wiadomo, czy w pierwszych latach po menopauzie, tj. ostatniej miesiączce, problemy z pamięcią ulegają stabilizacji.

Jak przypominają autorzy najnowszej pracy, wiele kobiet przyznaje, że w trakcie klimakterium odczuwają pogorszenie zdolności pamięciowych. Naukowcy tłumaczą to tym, że estrogen – żeński hormon płciowy – wpływa na funkcjonowanie mózgu, a spadek jego produkcji przez jajniki może potencjalnie przyczyniać się do spadku sprawności intelektualnej.

Pojawia się też coraz więcej dowodów naukowych na to, że hormonalna terapia zastępcza (HRT) wdrożona na wczesnym etapie przekwitania może łagodzić te dolegliwości.

Naukowcy z University of Pennsylvania w Filadelfii przeanalizowali dane zebrane wśród 403 uczestniczek 15-letniego badania dotyczącego czynników mających wpływ na starzenie się jajników (o skrótowej nazwie POAS). Rozpoczęto je gdy panie były jeszcze przed menopauzą.

Co roku przechodziły one testy behawioralne, służące do oceny poziomu depresji, lęków i stresu, a także testy służące do oceny różnych aspektów sprawności intelektualnej. Jeden z nich polegał na przypominaniu sobie bezpośrednim, a następnie z pewnym opóźnieniem listy słów, drugi na łączeniu symboli z odpowiadającymi im liczbami, a trzeci wymagał kopiowania różnych symboli w bardzo krótkim czasie.

Od pań pobierano próbki krwi do oceny poziomu hormonów płciowych.

Analiza, w której uwzględniono m.in. wiek, rasę i wykształcenie kobiet, wykazała, że w okresie okołomenopauzalnym pogarszała się ich zdolność do zapamiętywania słów. Uzyskiwały one gorsze wyniki w teście na przypominanie sobie – natychmiastowe i z opóźnieniem – wyrazów z listy.

Jak podsumowują naukowcy, wyniki te dowodzą, że niektóre aspekty sprawności umysłowej są wrażliwe na fizjologiczne zmiany towarzyszące klimakterium. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>