Badania potwierdzają: nigdy nie jest za późno, by zacząć ćwiczyć.

Korzyści z ćwiczeń fizycznych, np. lepsza sprawność fizyczna i samopoczucie psychiczne – mogą odnosić nawet osoby w bardzo podeszłym wieku, uważane za słabowite – wykazały kanadyjskie badania.
Co więcej, można to zaobserwować już po trzech miesiącach regularnej aktywności fizycznej, wynika z pracy, którą publikuje internetowe wydanie pisma „Journals of Gerontology”.
„Mój zespół wykazał, że słabowici seniorzy prowadzący siedzący tryb życia mogą odnieść korzyści z ćwiczeń nie tylko w zakresie funkcjonowania fizycznego, ale też sprawności mózgu, np. zdolności do zapamiętywania oraz jakości życia” – tłumaczy główny autor pracy dr Louis Bherer z Instytutu Geriatrii Uniwersytetu w Montrealu.

Razem ze swoimi współpracownikami przeprowadził on nadania w grupie 83 seniorów w wieku 61-89 lat. Część z nich uznano za bardzo wątłych i słabowitych ze względu na stan zdrowia i związane z nim wyższe ryzyko upadków, hospitalizacji, pogorszenia sprawności intelektualnej oraz wrażliwość psychiczną.

Ponad połowa z nich (43 osoby) zaczęła uczęszczać na grupowe zajęcia ruchowe, które odbywały się trzy razy tygodniowo przez 12 tygodni. W tym samym czasie grupa kontrolna (40 osób) nie brała udziału w podobnym treningu. Wszyscy pozostawali pod ścisłą opieką medyczną.

Tydzień przed rozpoczęciem zajęć i niedługo po ich zakończeniu seniorów przebadano pod względem wydolności fizycznej i sprawności intelektualnej oraz poproszono o ocenę jakości życia.

W porównaniu z grupą kontrolną, u osób, które brały udział w zajęciach fizycznych stwierdzono po trzech miesiącach poprawę wytrzymałości i sprawności fizycznej, sprawności umysłowej (w tym zdolności pamięciowych) oraz jakości życia (w tym relacji z rodziną i znajomymi oraz zdrowia fizycznego).

Korzyści z ćwiczeń były porównywalne w grupie seniorów uznanych za szczególnie słabowitych, jak i tych w lepszym stanie zdrowia.

Zdaniem autorów pracy dowodzi to, że nigdy nie jest za późno na to, by zaangażować się w aktywność fizyczną.

Jak podkreślają badacze, ich wyniki są bardzo optymistyczne, ponieważ wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba słabowitych seniorów będzie rosła.

„Mamy nadzieję, że uda nam się zaadaptować program ćwiczeń zastosowanych w badaniach i skierować go do użytku publicznego za pośrednictwem centrum promocji zdrowia seniorów, które powstaje w naszym instytucie” – komentują naukowcy. Liczą na to, że dzięki temu pomogą większej licznie starszych osób dłużej zachować samodzielność i niezależność. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>