Badania: Pacjenci boją się lekarzy

Wizyta u lekarza ma nieść pomoc, tymczasem dla ponad połowy pacjentów wiąże się ze stresem – opisuje dziennik „Daily Mail”.
Badania na temat odbioru lekarzy przez pacjentów przeprowadziło „Stowarzyszenie Pacjentów” wraz z organizacją „The Bupa Health”. Ankiety objęły ponad 12 krajów m.in. w Arabię Saudyjską, Australię, Egipt, Hiszpanię, Meksyk i Wielką Brytanię. Wyniki pokazały, że prawie połowa pacjentów czuje respekt przed lekarzami. Pacjentów stresuje wizja zadania nie tylko dodatkowego pytania, czy prośby o wyjaśnienie ale też podważenia diagnozy lekarza. Ankietowani Brytyjczycy przyznawali, że nie darzą zaufaniem ani swojego lekarza ani opieki pielęgniarskiej w placówkach zdrowia, wskazując na wielość popełnianych błędów przez służby medyczne, ignorancję lekarzy i ich niechęć do przeprowadzania dokładnych badań.

Tak zły wizerunek lekarzy sprawia, że prawie 82 proc. Brytyjczyków woli samodzielnie poszukać w Sieci informacji na temat stanu swojego zdrowia, jednocześnie tylko połowa z nich zwraca uwagę czy odwiedzana strona zawiera prawdziwe informacje.

Naukowcy przypominają, że czasy gdy lekarz był najważniejszy odchodzą w niepamięć. Teraz pacjent jest na pierwszym miejscu – tę tezę potwierdza „Stowarzyszenie Pacjentów”, wydające specjalną ulotkę edukującą pacjentów jak rozmawiać z lekarzem i żądać więcej informacji na temat swoich praw i stanu zdrowia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>