Badania: kobiety w ciąży mają wiele obaw dot. zdrowia dziecka.

Kobiety w ciąży mają wiele obaw dotyczących zdrowia dziecka, a wśród debiutujących ciężarnych większe są obawy o to, jak poradzą sobie po porodzie – wynika z badań zaprezentowanych w środę przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). W badaniu przeprowadzonym przez Polski Bank Komórek Macierzystych wspólnie z firmą badawczą Millward Brown wzięły udział kobiety w ciąży, zarówno te, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka, jak i te, które mają już dzieci i są w kolejnej ciąży.

Wyniki pokazały, że postawy i potrzeby kobiet z obydwu grup są w wielu punktach odmienne, ponieważ doświadczenia wynikające z pierwszej ciąży i porodu wpływają na późniejsze postawy.

Kobiety, pytane ogólnie o obawy, wskazywały na niepewność dotyczącą zdrowia dziecka (48 proc. matek debiutujących i 46 proc. mam doświadczonych), o przyszłość finansową rodziny (po 38 proc.). 53 proc. matek debiutujących wskazało na niepewność dotyczącą samego porodu, podczas gdy wśród doświadczonych matek takie obawy ma 38 proc.

Wśród matek w pierwszej ciąży co trzecia (33 proc.) wyrażała obawy o to, jak zmieni się ich życie, gdy dziecko pojawi się na świecie. Wśród doświadczonych matek już tylko co piąta (21 proc.) wyrażała takie wątpliwości.

W obu grupach nadal znaczny odsetek kobiet wierzy w przesądy. 23 proc. debiutujących i 17 proc. doświadczonych matek wierzy, że w ciąży nie można farbować włosów. Odpowiednio 9 i 12 proc. wierzy, że dotknięcie brzucha ciężarnej kobiety przynosi szczęście, a 11 i 13 proc. – że w ciąży z chłopcem kobieta wygląda ładnie, a z dziewczynką – gorzej.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Przemysław Oszukowski ocenił, że kobiety w ciąży mają wiele obaw, które trudno racjonalnie wytłumaczyć w okresie, gdy są szczególnie wrażliwe. Zapewnił, że nie należy obawiać się farbowania włosów w ciąży.

Wśród obaw o pierwsze miesiące po porodzie najczęściej wskazywana była choroba dziecka (36 i 45 proc.), karmienie piersią – czy będzie możliwe i wystarczające (25 i 24 proc.) oraz czy młode mamy podołają nowym obowiązkom (32 i 19 proc.). Wśród debiutujących matek co czwarta debiutująca (25 proc.) wyraża obawę, czy będzie wiedziała, co, jak i dlaczego, czyli np. dlaczego dziecko płacze. Takie obawy ma tylko 3 proc. matek doświadczonych.

Psycholog Maria Rotkiel zwróciła uwagę, że zarówno wśród kobiet, które po raz pierwszy zostaną mamami, jak i wśród tych, które już dzieci mają, silne są obawy dotyczące karmienia piersią. Według niej to skutek „dużej presji otoczenia, aby karmić naturalnie”. „Jest społeczna presja bycia dobrą mamą, sprawdzenia się w tej roli” – zaznaczyła. Jednocześnie radziła, aby mamy miały dla siebie samych wiele wyrozumiałości.

Kobiety pytane o to, jak dbały o siebie i dziecko w ciąży, najczęściej wskazywały, że konsultowały się z lekarzem prowadzącym (79 i 63 proc.), zmieniły tryb życia (67 i 53 proc.). Jeżeli chodzi o szkołę rodzenia, to skorzystało z takiej usługi 37 proc. matek debiutujących i zaledwie 11 proc. doświadczonych. Na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej w banku zdecydowało się 3 proc. kobiet w pierwszej ciąży i 7 proc. tych ciężarnych, które już mają dzieci.

„W przeciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy wyraźny wzrost zainteresowania przyszłych mam możliwością pobrania krwi pępowinowej. Wpływ na to może mieć rosnąca świadomość przyszłych mam o możliwościach wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej” – ocenił dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Dodał, że z PBKM już kilkanaścioro dzieci zostało wyleczonych krwią pępowinową.

Mimo że kobiety deklarowały zmianę stylu życia, to od picia alkoholu powstrzymało się w ciąży 91 proc. matek debiutujących i 85 proc. doświadczonych, a od palenia papierosów – odpowiednio 83 i 77 proc.

Jak mówił prof. Oszukowski, taki wynik badań pokazuje, że nadal istnieje grupa osób, które trzeba edukować, ponieważ nie mają podstawowej wiedzy na temat szkodliwości picia i palenia w ciąży. „Nawet jeden kieliszek wina wypity w czasie ciąży może wpłynąć na uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego dziecka” – podkreślił.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-9 grudnia 2013 r. w grupie 300 kobiet w 4.-9. miesiącu ciąży metodą wywiadów wypełnianych samodzielnie przez internet CAWI.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>