Aż 30 proc. Polek nigdy nie było na badanu cytologicznym!

Podczas konferencji promującej Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przypomniała, że statystyki dotyczące zachorowań na ten nowotwór są dramatyczne. Rocznie zapada na niego 4 tys. kobiet, a 2 tys. – umiera. – Niestety, jedna trzecia z nich to kobiety młode, robiące karierę zawodową, mające dzieci i rodziny. Jest to więc ogromna strata dla społeczeństwa – podkreśliła.

- Obecnie medycyna zna metody, by ograniczyć skutki społeczne, ekonomiczne i zdrowotne tego nowotworu. Można mu zapobiegać w ramach tzw. profilaktyki pierwotnej, którą stanowi szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za niemal 100 proc. przypadków raka szyjki – przypomniał prof. Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Większą skuteczność leczenia tego raka może z kolei zapewnić profilaktyka wtórna, którą stanowi regularne (przynajmniej raz w roku) wykonywanie cytologii. Pozwala ona wykryć raka we wczesnym stadium rozwoju i skutecznie go leczyć.

Według prof. Antoniny Ostrowskiej, profilaktyka pierwotna i wtórna raka szyjki jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Koszt wyleczenia kobiety z rakiem w I stadium rozwoju szacuje się na 4 tys. złotych, podczas gdy wyleczenie pacjentki w stadium II (w którym najczęściej diagnozuje się raka szyjki w Polsce) kosztuje ponad 20 tys. złotych.

- Niestety, polskie kobiety nie mają nawyku robienia badań kontrolnych. Aż 30 proc. Polek nigdy nie robiło cytologii, a sondaże prowadzone w różnych regionach Polski wskazują, że wiele z nich nic nie wie o raku szyjki – podkreśliła Beata Mirska ze Stowarzyszenia „Damy Radę”.

W ramach Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy (przypada w dniach 19-25 stycznia 2009) przedstawicielki stowarzyszenia odwiedziły 8 wojewódzkich miast Polski, gdzie spotykały się m.in. z paniami z ośrodków społecznych i organizacji pozarządowych, aby informować o tym nowotworze i zakażać inne kobiety pozytywnym wirusem dbania o swoje zdrowie.

- Polki ciągle umierają na raka szyjki macicy, chorobę, na którą w innych krajach europejskich już się nie umiera. Sytuacja w naszym kraju jest porównywalna do krajów afrykańskich. Może dzięki edukacji sytuacja ta w końcu się poprawi i już nie będą do nas przyjeżdżać studenci medycyny ze Szwecji, by oglądać raka szyjki w najbardziej zaawansowanych stadiach – podkreśliła Beata Mirska. Wyraziła też nadzieję, że dzięki współpracy z parlamentarzystkami kiedyś uda się wprowadzić szczepienie przeciw HPV do kalendarza szczepień obowiązkowych. Obecnie jest ono na liście szczepień zalecanych. Koszt całego cyklu szczepień (3 dawki) wynosi ok. 1500 zł.

Jak oceniła Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, bardzo ważne jest, by edukację nt. konieczności regularnych wizyt u ginekologa rozpocząć w młodym wieku. Takie było założenie organizatorów pierwszego edukacyjnego programu nt. raka szyjki skierowanego do młodzieży ponadgimnazjalnej. Program „Wybierz Życie – pierwszy krok” ruszył we wrześniu 2008 r. w województwie mazowieckim. Przystąpiło do niego ponad 50 proc. szkół.

- Mamy nadzieję, że wyedukowana młodzież będzie propagowała w swoich domach ideę badań profilaktycznych. I gdy mama nie zaprowadzi córki na cytologię, to może córka zaprowadzi mamę – powiedziała Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn. Organizatorzy programu liczą, że w przyszłości obejmie on całą Polskę.
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>