Aż 17 razy zatrzymało się serce 41-letniego Brytyjczyka.

41-letni John Gilmartin z Chaddesden aż 17 razy był bliski śmierci, bo tyle razy zatrzymało się u niego serce zanim w szpitalu udało się je przywrócić do normalnej pracy – informuje „BBC News”. Dr Gareth Hughes z oddziału ratunkowego Royal Derby Hospital twierdzi, że jest to zdumiewające. Serce 41-letniego Brytyjczyka z powodu zawału przestało bić aż jedenaście razy zanim przywieziono go karetką. W szpitalu zatrzymało się jeszcze sześciokrotnie, mimo to w pełni powrócił do zdrowia. Nie stwierdzono nawet żadnych uszkodzeń mózgu, jakie się często zdarzają w takich sytuacjach.

John Gilmartin twierdzi, że nie miał wcześniej żadnych poważniejszych kłopotów z sercem, jest szczupły i nie ma żadnych schorzeń. Tego dnia, gdy doszło u niego zatrzymania akcji serca, wstał jak zwykle i poszedł do sklepu zrobić zakupy. Gdy wrócił, jedynie narzekał, że źle się czuje. Wyszedł na chwilę przed dom, żeby odetchnąć świeżym powietrzem, ale nic to nie pomogło, nadal był blady jak ściana. Postanowił się położyć, wtedy stracił przytomność. Wspomina, że obudził się w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Miał szczęście, że nie był w domu sam, a jego żona Sally nie straciła głowy. Wezwała pomoc, a potem zsunęła go z łóżka, położyła na podłodze i natychmiast przystąpiła do akcji reanimacyjnej. Kontynuowała ją do czasu przyjazdu karetki pogotowania. To prawdopodobnie uratowało mu życie, ale również uchroniło go przed uszkodzeniami mózgu.

Ratownicy zastosowali defibrylację – przyłożyli elektrody do jego klatki piersiowej i przy użyciu specjalnego aparatu uruchomili impuls elektryczny pobudzający serce do pracy i przywracający właściwy jego rytm. Mimo to mięsień serca mężczyzny jeszcze kilkakrotnie przestał pracować. Ratownicy w drodze do szpitala aż 11 razy powtarzali defibrylację.

Kardiolodzy interwencyjni zastosowali u Gilmartina tzw. balonikowanie serca – mało inwazyjny zabieg udrażniający zatkane tętnice wieńcowe. Jego życie ratowało w sumie 10 osób personelu medycznego. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>