Awatar pomaga osobom ze schizofrenią.

Skojarzenie słyszanych we własnej głowie głosów z komputerową postacią pomaga chorym na schizofrenię – informuje „New Scientist”. Schizofrenia to poważna choroba psychiczna, dotykająca około 1 proc. populacji świata. Do typowych jej objawów należą różnego rodzaju halucynacje – chory np. widzi bądź słyszy rzeczy istniejące tylko w jego umyśle. Bywa, że głosy nakłaniają go do zrobienia krzywdy sobie lub komuś innemu. Chorzy czują się przez nie zdominowani.

Badania finansowane przez organizację Wellcome Trust z Londynu wykazały, że schizofrenicy mogą przezwyciężyć swoje halucynacje słuchowe dzięki awatarowi reprezentującemu głosy, jakie słyszą w głowie.

Podczas eksperymentu 16 osób chorych na schizofrenię stworzyło na ekranie awatary ich zdaniem najlepiej pasujące do wyimaginowanych głosów. Przypominało to stosowane przez policję tworzenie portretu pamięciowego. Następnie uczestnicy wybierali męski lub kobiecy głos najbardziej zbliżony do tego, który słyszeli w głowie.

Rozmowy z terapeutą za pośrednictwem awatara (oprogramowanie zmieniało głos na wcześniej wybrany) pozwoliły zmniejszyć poziom stresu i poprawić poczucie własnej wartości. Początkowo awatar zachowywał się jak dręcząca pacjenta halucynacja, po czym stawał się coraz bardziej wspierający. Po zakończeniu serii sześciu sesji uczestnicy dostali ich nagranie, które mogli sobie odtwarzać w dowolnym momencie – na przykład przy użyciu odtwarzacza mp3.

W rezultacie tych działań u 15 uczestników odnotowano poprawę. Trzy osoby przestały w ogóle słyszeć głosy (a jedna z nich słyszała je już od 16 lat). Jedyna osoba, u której nie nastąpiła poprawa, odmówiła udawania, że rozmawia „wewnętrznym głosem” i zwracała się do terapeuty po imieniu, wiedząc, że to on kryje się za awatarem.

W lipcu planowane są badania na większą skalę – na 142 osobach.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>