Autyzm zaczyna się na długo przed urodzeniem.

Nowe badania przedstawione na łamach “New England Journal of Medicine” wskazują, że zaburzenia powodujące autyzm mogą mieć początek jeszcze przed narodzinami. Naukowcy z University of California w San Diego i Allen Institute for Brain Science w Seattle (USA) przeprowadzili pośmiertną analizę tkanki mózgowej 22 dzieci w wieku od 2 do 15 lat. Część z nich cierpiała na autyzm. Przy użyciu genetycznych markerów sprawdzone zostały połączenia i struktura warstw w korze mózgowej.

U 90 proc. dzieci autystycznych badania te doprowadziły do wykrycia przypominających łaty obszarów nieprawidłowości. Występowały one w częściach mózgu odpowiedzialnych za zachowania społeczne, język i emocje. U zdrowych dzieci takie ogniska zmian pojawiały się tylko w 10 proc. przypadków.

Jak wynika z analiz, zmiany powstają jeszcze przed urodzeniem, co sugeruje, że choroby ze spektrum autystycznego rozwijają się już wżyciu płodowym. Zdaniem autorów badań lepsza znajomość istoty choroby może pomóc w jej leczeniu, a zwłaszcza umożliwić bardzo wczesne wykrywanie. Uważają, że ogniskowa natura zmian tłumaczy, dlaczego odpowiednio wczesne leczenie może przynieść wyraźną poprawę w przypadku niektórych dzieci. Im mniejsze dziecko, tym bardziej plastycznie zachowuje się jego mózg – ma większą zdolność do samonaprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>