Autyzm utrudnia interpretację mowy ciała.

Osoby autystyczne często nie potrafią prawidłowo odczytywać emocji i interpretować mowy ciała innych. Z badań brytyjskich naukowców, opublikowanych w piśmie „Neuropsychologia”, wynika, że jedną z głównych przyczyn są problemy z przetwarzaniem informacji wizualnej.  W badaniach naukowców z Uniwersytetu w Durham wzięło udział 13 dorosłych osób autystycznych i 16 osób w podobnym wieku, u których autyzmu nie zdiagnozowano. Badani mieli podobny iloraz inteligencji. Ich zadaniem było zidentyfikowanie emocji postaci, które zostały przedstawione w krótkich bezdźwiękowych animacjach. Twarze poruszających się postaci były niewidoczne, więc interpretacja takich emocji jak radość, złość, smutek czy strach była możliwa jedynie w oparciu o mowę ciała. Zadanie to okazało się zdecydowanie trudniejsze dla osób cierpiących na autyzm.
„Odgadujemy uczucia innych obserwując ich ruchy, postawę, twarz i słuchając ich głosu. Osoby autystyczne mają trudności z wykorzystywaniem tych przesłanek” – mówi autor badań dr Anthony Atkinson.

Podobna sytuacja miała miejsce podczas drugiego testu, kiedy badani mieli określić kierunek ruchu kropek na ekranie. Część kropek w widoczny sposób poruszała się w jednym kierunku, podczas gdy kierunek ruchu pozostałych kropek był przypadkowy.

Według naukowców jest to związane z zaburzeniami funkcjonowania bruzdy skroniowej górnej – obszaru mózgu odpowiedzialnego za percepcję ruchu.

Jak twierdzi dr Atkinson, następnym krokiem będzie dokładne zbadanie mechanizmu wywołującego zaburzenia percepcji oraz ich związku z zaburzeniami uwagi u osób dotkniętych autyzmem. KOC PAP – Nauka w Polsce yy/bsz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>