Atomowy Autobus zawitał do Łodzi.

Jak działa elektrownia jądrowa i jak wpływa promieniowanie jonizujące na organizm człowieka – tego m.in. można dowiedzieć się w Atomowym Autobusie, który w sobotę zawitał do Łodzi. Jest to mobilne laboratorium propagujące wiedzę o energetyce jądrowej. Autobus będący od ponad tygodnia w podróży po Polsce w sobotnie przedpołudnie zaparkuje przed Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt realizuje Fundacja Forum Atomowe, a jego celem jest przekazywanie wiedzy na temat pokojowego wykorzystania energii jądrowej i uświadamianie społeczeństwu, że może ona być bezpieczna i ekologiczna. Według dr Romualda Brzozowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, kampania taka jest potrzebna przed realizacją planów budowy w Polsce elektrowni jądrowych.
„W związku z tym, że w Polsce budowane będą elektrownie jądrowe, akcja jest takim zaznajomieniem społeczeństwa z energetyką jądrową, rozwiewaniem wątpliwości, które się pojawiają, pokazaniem, że nie taki diabeł straszny” – powiedział PAP Brzozowski.

Kampania edukacyjna skierowana jest przede wszystkim do studentów kierunków humanistycznych. „Ponieważ będzie istnieć potrzeba dostosowania naszego prawa w związku z budową elektrowni jądrowych, dlatego też ta akcja organizowana jest na wydziale prawa” – wyjaśnił dr Brzozowski.

Atomowy autobus to wystawy i pokazy. Na ekspozycji, podzielonej na dwie części, można będzie zapoznać się z zasadami ochrony radiologicznej i własnościami promieniowania jonizującego; będzie można zbadać promieniowanie Ziemi i zobaczyć, że promieniują przedmioty codziennego użytku.

Pracownicy fundacji podczas pokazów przeprowadzą m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku np. sól jadalną, nawóz sztuczny czy materiały budowlane.

Druga część ekspozycji poświęcona jest energetyce jądrowej. Można tam zobaczyć m.in. makietę elektrowni jądrowej, która obrazuje jej działanie rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny.

W Łodzi autobus będzie można odwiedzić w godz. od 11 do 17 przy ul. Kopcińskiego. Na całej trasie po Polsce mobilne laboratorium odwiedziło lub odwiedzi w sumie 12 ośrodków akademickich. Patronat medialny nad akcją objął serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej. SZU
PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>