Atakuje kolejny wirus ptasiej grypy.

Chińscy badacze zidentyfikowali kolejny szczep wirusa ptasiej grypy o dużej zakaźności, oznaczonego symbolem H7N7 – podaje „Nature”. Jest on spokrewniony z wirusem H7N9, jednym z najgroźniejszych zarazków grypy, jakie ostatnio się pojawiły. Zarazki grypy stale ulegają mutacji. Wirus H7N7 był znany badaczom, ale dotąd nie był groźny. Dopiero niedawno zauważyli oni, że staje się coraz bardziej agresywny. Badania na zwierzętach prowadzone przez Yi Guan z Uniwersytetu w Hongkongu wykazały, że jest on nawet bardziej zaraźliwy niż H7N9. Jego zdaniem prędzej czy później H7N7 zacznie atakować również ludzi.

Podobnie było z wirusem H7N9, którym od marca 2013 r. zaraziło się 135 osób, a 40 zmarło. Wszyscy zainfekowali się bezpośrednio od ptactwa, podejrzewa się jednak, że zarazek poprzez kolejne mutacje nabył już umiejętność rozprzestrzenia się między ludźmi.

Na początku sierpnia poinformowano, że 32-letnia kobieta zaraziła się wirusem od swojego ojca, gdy opiekowała się nim w szpitalu. W przeciwieństwie do mężczyzny, który wirusem zaraził się prawdopodobnie podczas wizyty na fermie drobiu, nic nie wiadomo o tym, by kobieta miała kontakt z zarażonym ptactwem.

Yi Guan twierdzi, że ludzie nie mają żadnej odporności przeciwko szczepom wirusa grypy zawierającym antygen N7. Gdyby jeden z takich zarazków wywołał pandemię, należy liczyć się z dużą liczbą zgonów.

Największa pandemię w 1918 r. wywołała właśnie ptasia grypa. Ocenia się, że zmarło wtedy ponad 20 mln ludzi, głównie Europejczyków. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>