Astmatycy wśród medalistów igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Odsetek astmatyków i alergików wśród wyczynowych sportowców – w tym złotych medalistów – jest wyższy niż w całej populacji – wynika z największych jak dotąd badań występowania astmy i alergii wśród sportowców „One World, One Dream”, przeprowadzonych z okazji olimpiady w Pekinie (2008). Wyniki badań zostały przedstawione podczas zakończonego 10 czerwca w Warszawie XXVIII Kongresu Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej.

Na pomysł przeprowadzenia badań wpadli specjaliści z Norwegii, którzy obawiali się, że zanieczyszczone powietrze Pekinu może spowodować problemy u cierpiących na astmę i choroby alergiczne sportowców mimo, że chińskie władze wydatnie zmniejszyły poziom zanieczyszczeń podczas igrzysk, zakazując ruchu samochodów i zamykając wiele zakładów przemysłowych. Do norweskiego projektu przyłączyli się naukowcy z innych krajów Europy – Polacy, Duńczycy, Finowie, Niemcy, Grecy, Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy. Przebadano ponad 1600 osób.
Prowadzone były zarówno badania ankietowe, jak i szereg testów klinicznych. „Chodziło o sprawdzenie, jak często występuje astma oraz choroby alergiczne wśród najlepszych zawodników, jak również określenie najskuteczniejszych sposobów ich leczenia. Istotne też było opracowanie zaleceń, które pozwoliłyby uniknąć podejrzeń o doping” – mówił doktor Kai-Hakon Carlsen z Norwegii. U sportowców mierzone były parametry oddechowe, sprawdzano reakcje na alergeny i obecność specyficznych markerów we krwi.

Badania wykazały objawy uczulenia aż u 56,5 procenta sportowców. Jak się okazało, astma i alergia były u wielu pacjentów nierozpoznane – wśród reprezentantów Polski objawy astmy występowały nawet cztery razy częściej, niż by to wynikało z wcześniejszych diagnoz lekarzy, a alergie – dwa razy częściej. Szczególnie częste były one w dyscyplinach wymagających dużej wytrzymałości.

Jak mówił prof. Sergio Bonini z uniwersytetu w Neapolu, u osób z alergią ryzyko wystąpienia astmy znacznie rośnie przy intensywnym treningu – nawet do 97 razy w przypadku np. pływaków. To wina czynników środowiskowych – na przykład zimnego powietrza, zanieczyszczeń, diety czy materiałów używanych na stroje sportowe (np. kostiumy pływackie). Częstą dolegliwością sportowców jest także alergiczny nieżyt nosa. Zbyt intensywny trening może osłabiać układ odpornościowy. Także palenie papierosów sprzyja astmie i alergii. O dziwo, aż 17,9 procenta badanych z okazji olimpiady w Pekinie sportowców paliło (zwykle od 5 do 20 papierosów dziennie).

Polska zdobyła w Pekinie trzy złote medale, sześć srebrnych i jeden brązowy. Wśród sześciu zawodników nagrodzonych złotem (część tych medali zdobyliśmy w konkurencjach zespołowych) było dwóch astmatyków, wśród sześciu srebrnych – jeden – mówił prof. Marek Kowalski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Statystycznie rzecz biorąc, można by wręcz mówić o związku miedzy astmą a złotym medalem – żartował. Z profesorem Kowalskim współpracowali dr Andrzej Jurczyk, dr Hubert Krzysztofiak i dr Marcin Kurowski.

Choć wyczynowy sport może sprzyjać astmie i alergii, nie należy rezygnować z ćwiczeń fizycznych. „Ci którzy nie poświęcają czasu na ćwiczenia fizyczne, będą musieli go poświęcić na walkę z chorobę” – przypomniał podczas konferencji słowa XIX-wiecznego hrabiego Derby, doktor Carlsen.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>