Astma oskrzelowa- pytania i odpowiedzi.(27).

U mojego 6 miesięcznego synka występują napady duszności, które określane są mianem bronchitu obturacyjnego. Stwierdzono na podstawie wykonanych testów, że synek jest uczulony na białko mleka krowiego. Pomimo eliminacji mleka z jadłospisu dolegliwości nadal występują. Synka karmię sztucznie, dieta oparta jest na mleku sojowym, daję mu też zupkę z wołowiną lub kurczakiem…. 

 

Dieta eliminująca białko mleka krowiego nie powinna zawierać nie tylko mleka ale również jego przetworów (ser, jogurt) w tym także mięsa wołowego, cielęciny. Obróbka cieplna mięsa wołowego potęguje działanie Beta- laktoglobuliny wołowej czyli alergenu zawartego w tym mięsie. Zastąpienie mleka krowiego modyfikowanego preparatami sojowymi stwarza pewne niebezpieczeństwo, iż dziecko może się uczulać na białko soi, bowiem wiadomo już, że spora część pacjentów uczulonych na białko mleka krowiego uczula się także na białko soi. Proponowałbym na radykalna dietę eliminacyjną i obserwacje kilkutygodniową , czy napady duszności pod postacią bronchitu obturacyjnego ustępują. Rozpoznanie astmy w tak wczesnym wieku jest wyjątkowo trudne – tak twierdzi dr Zygmunt Nowacki z Krakowa, Autor ksiązki „Astma oskrzelowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>