Astma może być tylko pośrednio związana z ryzykiem samobójstwa.

Związek między astmą a wyższym ryzykiem samobójstwa u nastolatków może mieć tylko charakter pośredni i wynikać ze współistniejącej z astmą depresji, nadużywania alkoholu czy palenia tytoniu – wynika z najnowszych badań, o których informuje serwis MedPage Today. Naukowcy z SUNY Downstate Medical Center w Nowym Jorku przeanalizowali dane zbierane w latach 2007-2011 wśród blisko 45 tys. nastolatków w wieku 14-18 lat. Była to część badania o akronimie YRBS, które dotyczy ryzykowanych zachowań młodzieży. Zbierane informacje dotyczyły diety, aktywności seksualnej, zachowań grożących urazami i wypadkami, aktywności fizycznej, spożycia alkoholu, palenia tytoniu oraz stosowania narkotyków. Sprawdzano też, czy badane nastolatki mają nadwagę lub otyłość, czy kiedykolwiek rozpoznano u nich astmę i czy ciągle mają objawy choroby, a także czy w ciągu ostatniego roku przez co najmniej dwa tygodnie nieustannie odczuwali tak silny smutek lub beznadzieję, że nie byli w stanie wykonywać swoich codziennych aktywności.

Jak podkreśla współautorka pracy Leah Steinberg, nawet jeśli ankietowani odpowiadali na to ostatnie pytanie twierdząco, nie jest to kryterium wystarczające do potwierdzenia diagnozy epizodu depresji.

Naukowcy wyliczyli, że nastolatki, które w przeszłości miały postawioną diagnozę astmy lub ciągle miały objawy choroby o 50 proc. częściej podejmowały próby samobójcze niż ich rówieśnicy bez astmy. Jednak gdy w analizie uwzględniono doświadczenie dużego smutku przez co najmniej dwa tygodnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, picie alkoholu czy palenie tytoniu (wszystkie te czynniki częściej stwierdzano u osób z astmą) związek między astmą a wyższym ryzykiem samobójstwa przestawał być istotny statystycznie.

Wyniki tych badań zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu American Psychiatric Association, które odbywało się w dniach 3-7 maja w Nowym Jorku.

Autorzy pracy przypominają, że we wcześniejszych badaniach zaobserwowano bezpośredni związek między astmą a skłonnościami samobójczymi. Na przykład duże badanie przeprowadzone w Tajwanie wykazało, że wśród uczniów szkoły średniej, którzy mieli astmę odsetek popełnionych samobójstw był niemal dwukrotnie wyższy niż wśród ich rówieśników bez tego schorzenia.

Wieloletnie badanie szwedzkie oraz analiza rejestru angielskiego również powiązały astmę z podwyższonym ryzykiem samobójstwa lub samookaleczenia.

W innych badaniach zaobserwowano częstsze występowanie u chorych na astmę depresji, będącej ważnym czynnikiem ryzyka prób samobójczych. Na przykład, badanie izraelskie z 2011 r. wykazało, że objawy depresji były o około 50 proc. częstsze u dorosłych z astmą niż u osób bez tej choroby. Rok później zostało to potwierdzone w badaniu amerykańskim.

W szwedzkich badaniach zaobserwowano ponadto, że astma była niezależnym czynnikiem ryzyka śmierci samobójczej, nawet po uwzględnieniu występowania depresji.

W późniejszych doświadczeniach odkryto, że leki na astmę z grupy tzw. antyleukotrienów, tj. blokujące receptor leukotrienowy, mogą nasilać skłonności samobójcze. Tym próbowano częściowo tłumaczyć obserwowany związek między astmą a ryzykiem samobójstwa.

Badanie Steinberg i jej zespołu wskazuje jednak, że astma nie jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka lub bezpośrednią przyczyną samobójstw. Większe ryzyko zamachu na własne życie u osób z astmą może raczej wynikać z depresji oraz z nadużywania alkoholu i palenia papierosów, oceniają autorzy pracy.

Anne Dixon, z University of Vermont w Burlington (USA), która nie brała udziału w najnowszych badaniach podkreśla, że naukowcy nie potrafią na razie dobrze wytłumaczyć związku między astmą a wyższym ryzykiem samobójstwa. Spekuluje się, że może za to odpowiadać jakiś mechanizm neuroendokrynny, tj. wzajemne oddziaływania między mózgiem a gruczołami wydzielania wewnętrznego, które produkują hormony.

Dixon przypomina też, że ostatnie badania sugerują, iż może istnieć odwrotna zależność – a dokładnie, że występowanie depresji może być czynnikiem rozwoju astmy w późniejszym wieku.

Jej zdaniem najważniejsze jest to, że między depresją a astmą istnieje wyraźny związek i lekarze powinni mieć tego świadomość. Steinberg ocenia z kolei, że lekarze zajmujący się nastolatkami z astmą powinni rozważyć wykonanie u nich testu w kierunku depresji. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>