Astma coraz groźniejsza dla Polaków!

40 proc. Polaków cierpi na różne postacie uczuleń: aż 9 mln ma alergiczny katar, a ponad 5,5 mln objawy astmy – wynika z opracowywanego właśnie międzynarodowego badania Epidemiologia Chorób Alergicznych. Jesteśmy pod tym względem w niechlubnej światowej czołówce – mówi Dziennikowi prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który w ciągu ostatnich trzech lat przebadał ponad 22,5 tys. osób.

Szczególnie alarmujące są dane dotyczące najmłodszych Polaków: prawie co drugi cierpi na nieżyt górnych dróg oddechowych. W ostatnich latach znacznie zwiększyła się również zachorowalność dzieci i młodzieży na astmę.

? Polacy się nie leczą. Na występowanie alergii nie mamy większego wpływu, to oznaka rozwoju cywilizacyjnego. Ale możemy odpowiednio wcześnie reagować, by zahamować postęp choroby – podkreśla prof. Samoliński.

Zaledwie 15 proc. chorych zdaje sobie sprawę ze swojego uczulenia, a z astmą walczy tylko co trzecia osoba cierpiąca na tę chorobę. A uczula nas prawie wszystko: pyłki traw, drzew i kwiatów, sierść zwierząt, kurz, pleśń, a także coraz częściej pokarmy.

Tymczasem wiedza lekarzy pierwszego kontaktu jest, delikatnie mówiąc, niewystarczająca ? przyznaje prof. Maciej Kaczmarski z AM w Białymstoku, do którego regularnie trafiają pacjenci, którzy latami byli leczeni na inne choroby.

Zdaniem prof. Jerzego Kruszewskiego, krajowego konsultanta wd. alergologii, nie zawsze wynika to z braku wiedzy medyków. To także wina polskiego systemu zdrowia, który nie daje lekarzowi czasu na rozmowę z pacjentem. Poza tym alergologia jest niedofinansowana przez państwo. Eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alarmują, że problem jest bagatelizowany.

? Nigdy nie powstał żaden rządowy program profilaktyki i diagnostyki, rządzący wolą skupić się na chorobach śmiertelnych – mówi prof. Samoliński. ? Tymczasem nieleczona alergia może przekształcić się w astmę, a ta w obturacyjną chorobę płuc, która może skończyć się śmiercią.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>