Aspiryna nie zawsze najlepsza w zapobieganiu udarowi.

Lekarze nie powinni rutynowo przepisywać aspiryny zagrożonym udarem mózgu pacjentom z migotaniem przedsionków – informuje serwis „BBC News”. Brytyjski National Institute of Health and Care Excellence (NICE) zalecił lekarzom, by przepisywali pacjentom z migotaniem przedsionków inne niż aspiryna leki zapobiegające udarowi mózgu. Chodzi głównie o warfarynę oraz preparaty nowej generacji zmniejszające krzepliwość krwi. Aspiryna pozostaje ważnym i skutecznym środkiem zapobiegającym zawałom i udarom w przypadku pacjentów z innymi niż migotanie przedsionków czynnikami ryzyka.

Migotanie przedsionków to najczęstszy rodzaj zaburzeń rytmu serca – zdarza się mniej więcej u co setnej osoby. Przedsionki serca kurczą się bardzo szybko, co obniża wydajność pracy serca, a także sprzyja powstawaniu zakrzepów, które wędrując z prądem krwi mogą powodować udar mózgu.

Aby zmniejszyć ryzyko udaru, przez wiele lat stosowano aspirynę, jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że u pacjentów z migotaniem przedsionków korzyści z jej stosowania nie dorównują korzyściom związanym z podawaniem innych leków – zwłaszcza warfaryny oraz doustnych antykoagulantów nowej generacji.

Eksperci zaznaczają, że większość lekarzy przepisuje właśnie warfarynę i nowe antykagulanty – jednak oficjalne zalecenia nie zmieniały się od roku 2006.

Prof. Peter Elwood z Cardiff University przestrzegł, że nagłe odstawienie aspiryny może być niebezpieczne – należy to robić stopniowo i po konsultacji z lekarzem.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>