ASCO: Immunoterapia zdominuje leczenie raka.

Immunoterapia zdominuje leczenie chorób nowotworowych. W najbliższych 10 latach ma być wykorzystywana w leczeniu co drugiego nowotworu – pisze Reuters w relacji z kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), który zakończył się Chicago. Nowej generacji leki stymulujące układ odpornościowy chorego do walki z rakiem były głównym tematem tegorocznych obrad największego zjazdu onkologów z całego świata.

Firma IMS Health badająca rynek farmaceutyczny przewiduje, że w 2016 r. do 88 mld dol. rocznie wzrośnie sprzedaż wszystkich leków onkologicznych. Coraz większy będą miały w tym udział preparaty immunostymulujące. Citigroup prognozuje, że w okresie najbliższego dziesięciolecia wartość ich sprzedaży zwiększy się do 35 mld dol. rocznie.

Immunoterapia jest jednak bardzo kosztowna. Za roczne leczenie takim lekiem jednego pacjenta trzeba zapłacić od 80 tys. do 110 tys. dol. Dr Antoni Ribas z University of California w Los Angeles tłumaczy, że nowe leki pozwolą jednak zmniejszyć koszty hospitalizacji chorych na raka oraz stosowania innych metod terapii.

Ogólne koszty leczenia chorób nowotworowych będą jednak coraz większe. National Cancer Institute ocenia, że o ile w USA w 2010 r. przekroczyły one 125 mld dol., to w 2020 r. sięgną już 175 dol. Ponad jedna trzecia tych wydatków przypada na leczenie chorych w szpitalach.

Koszty leczenia nowotworów coraz bardziej odczuwają chorzy, gdyż ubezpieczenia, które opłacają, nie zawsze pokrywają wszystkie związane z tym wydatki. Lekarze nie zawsze informują o tym chorych. Badania specjalistów Duke University Medical Center w Durham wykazały, że 48 proc. pacjentów onkologicznych chce rozmawiać z lekarzami o kosztach terapii, ale tylko 21 proc. ma taką możliwość. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>