Arłukowicz: leki dla niepełnosprawnych bezpłatne lub ryczałtowe.

Resort zdrowia stara się, by leki potrzebne osobom niepełnosprawnym były bezpłatne lub ryczałtowe – powiedział podczas okrągłego stołu ws. wsparcia dla osób niepełnosprawnych minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. „Staramy się, żeby wszystkie leki potrzebne osobom niepełnosprawnych znalazły się w formule bezpłatnej lub ryczałtowej, ale musimy precyzyjnie wiedzieć, które to leki. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje, ale nie można wszystkiego zrobić na raz” – mówił minister.

Poinformował, że trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym dostępu do wyrobów medycznych. „Rozporządzenie – bardzo ważne dla państwa – już zostało zmienione, ale chcemy je dalej zmienić i ułatwić ten dostęp. Chodzi o to, żeby pacjenci nie musieli wędrować po urzędach, żeby potwierdzać, że mają prawo do określonych leków czy wyrobów medycznych” – wyjaśnił Arłukowicz.

Resort przygotowuje też mechanizmy zwiększające dostęp do wyrobów medycznych, np. bardzo potrzebnych niepełnosprawnym pieluchomajtek. W jego ocenie spotkanie powinno zakończyć się podziałem na grupy robocze, w których będą omawiane konkretne postulaty i rozwiązania.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy Jarosław Duda przypomniał podczas spotkania, że obecnie w systemie wsparcia skierowanego do osób niepełnosprawnych jest ok. 14 mld zł. „Zastanówmy się, jak rozłożyć akcenty, żeby wesprzeć osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów, jak pomóc im w aktywizacji” – mówił.

Jego zdaniem potrzebna jest zmiana filozofii – trzeba zastanawiać się nie nad tym, do czego osoba niepełnosprawna się nie nadaje, ale w jakich obszarach może być aktywna.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>