Arachnofobia.

Filmy o człowieku-pająku przyciągają przed ekrany rzesze widzów. Jednak na widok skromnego pajączka wielu z nas odczuwa strach i obrzydzenie. Naukowcy potwierdzają, że pająki to najmniej lubiane przez nas insekty.

Do arachnofobii przyznaje się około 35 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn. Pierwszym nasuwającym się wyjaśnieniem wydaje się być to, że wykształciliśmy w sobie lęk przed pająkami, gdyż ich jad może być trujący. Jednak psycholog Georg Alpers z niemieckiego Uniwersytetu w Wuerzburgu zauważa, że jeśli ta teoria byłaby prawdziwa, brzydzilibyśmy się także pszczami czy osami.
Alpers poprosił 76 studentów, by ocenili zdjęcia pająków, pszczół, os, żuków, motyli i ciem. Mieli oni określić stopień lęku i wstrętu, który odczuwali na ich widok oraz jak bardzo są one, według nich, niebezpieczne.

Okazało się, że pająki wypadły w tym teście najgorzej. Badani stwierdzili, że są one bardziej odrażające i niebezpieczne niż inne stworzenia.

Stuart Hine, entomolog z londyńskiego Natural History Museum uważa, że lęk przed pająkami to reakcja nabyta. Wystarczy zobaczyć kogoś, kto stojąc na krześle krzyczy „Pająk!” by zarazić się strachem – wyjaśnia Hine. Korzenie tego lęku sięgają czasów zarazy, gdy ludzie myśleli, że wszystko, co wypełza spod strzechy przenosi choroby. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>