Apodyktyczni rodzice mają negatywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka.

Apodyktyczne i autorytatywne zachowania rodziców mają negatywny wpływ na poczucie wartości dzieci – twierdzą hiszpańscy naukowcy. O ich wnioskach informuje serwis EurekAlert. Zespół z Uniwersytetu Walencji analizował wpływ modelu wychowania na strukturę społeczną w Hiszpanii. Badania oparte zostały na ogólnokrajowej ankiecie przeprowadzonej wśród 948 dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 14 lat. Na podstawie udzielanych odpowiedzi naukowcy sklasyfikowali podejście rodziców jako autorytatywne, apodyktyczne, pobłażliwe i zaniedbujące. Następnie zestawili otrzymane informacje z wynikami dotyczącymi rozwoju emocjonalnego dzieci.

Za model autorytatywny naukowcy uznali rodziców, którzy byli wymagający i jasno określali zasady, wyjaśniając przy tym dzieciom ich znaczenie. Model apodyktyczny był bardzo podobny, jednak charakteryzował się mniejszym stopniem czułości okazywanej dzieciom przez rodziców.

Jak twierdzi autor badań Fernando Garcia, narzucanie surowych zasad i stosowanie kar negatywnie odbija się na rozwoju emocjonalnym dzieci i ich poczuciu własnej wartości. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy relacje dzieci i rodziców są bardzo serdeczne. Najlepszy dla hiszpańskich rodzin jest jego zdaniem model pobłażliwy.

Badacz podkreśla jednocześnie, że niezależnie od kraju rodzice powinni pracować nad rozwijaniem sprawnej i uprzejmej komunikacji w domu, wykazywać zainteresowanie problemami dzieci i w racjonalny sposób wyjaśniać konsekwencje ich działań.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>