Aplikacja na smartfona zbada mocz.

Aplikacja na smartfona, wykorzystująca wbudowany aparat dla dokonania analizy moczu pod kątem szeregu dolegliwości, została zaprezentowana podczas konferencji TED w Los Angeles. Aplikacja Uchek, stworzona przez Myshkina Ingawale, testuje mocz pod kątem 25 przypadłości. „Chciałem dać użytkownikom możliwość wykonania samodzielnych testów” – powiedział twórca BBC. Za pomocą aplikacji można zbadać poziom 10 elementów, m.in. glukozy, białka i azotynów. Może być zatem wykorzystana do wskazywania wielu dolegliwości, m.in. cukrzycy, nowotworów, chorób wątroby i chorób układu moczowego. Wystarczy pobrać próbkę moczu i zanurzyć w nim standardowy test paskowy. Następnie trzeba go położyć na macie, dołączonej do aplikacji w celu znormalizowania kolorów testu w każdych warunkach oświetleniowych. Potem można zrobić zdjęcie, a aplikacja przypisze dany kolor do dolegliwości, jeśli tylko taka występuje.

Aplikacja z matą i pięcioma testami będzie dostępna od końca marca w cenie 20 dolarów. Na razie powstała jedynie wersja na iPhone’a, ale z czasem pojawi się też wersja na Androida.

Równolegle aplikacja będzie testowana w szpitalu Króla Edwarda w Bombaju, w zestawieniu z tradycyjnymi testami moczu. Jeśli się sprawdzi, będzie można nią zastąpić kosztowną aparaturę do wykonywania badań – uważa jej autor.

Aplikacje medyczne na smartfony są coraz popularniejsze ze względu na ich dostępność. Można za ich pomocą testować puls, fazy snu i wiele innych. Ingawale na ubiegłorocznej konferencji TED zaprezentował aplikację do badań krwi bez konieczności jej pobierania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>