Apel do rządu o wsparcie Deklaracji na Rzecz Zdrowia Serca.

11 lutego sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i przyjęła dezyderat skierowany do Rady Ministrów w sprawie przeciwdziałania chorobom układu krążenia. W dezyderacie Komisja zwraca się o oficjalne wsparcie przez Rząd RP Europejskiej Deklaracji na Rzecz Zdrowia Serca oraz uwzględnienia w strategiach i planach legislacyjnych wszystkich ministerstw spójnego, aktywnego i komplementarnego wdrożenia tej Deklaracji.

Europejska Deklaracja na Rzecz Zdrowia Serca, podpisana w Parlamencie Europejskim 12 czerwca 2007 r., stanowi wspólną inicjatywę Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiej Sieci Serca, przy ścisłej współpracy z Komisją Europejską, a także Biurem Regionalnym Światowej Organizacji Zdrowia.

Jej główne założenia to stworzenie środowiska wsparcia na rzecz zachowań prozdrowotnych dla serca i układu sercowo-naczyniowego, wspólna praca wielu partnerów na rzecz promocji zdrowia serca i zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego, a także poprawa prewencji przez wspieranie pacjentów w zmianie stylu życia i popieranie działań na rzecz promocji zdrowia.

Europejska Deklaracja na Rzecz Zdrowia została stworzona w celu:
# zredukowania obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi w Unii Europejskiej i Regionie Europejskim WHO,
# zredukowania międzynarodowych nierówności w rozpoznawaniu i leczeniu chorób naczyniowo-sercowych,
# umieszczenia walki z chorobami sercowo-naczyniowymi wyżej w priorytetach politycznych,
# dostarczenia różnorodnych narzędzi możliwych do wykorzystania celem poprawy stanu prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego,
# mobilizowania współpracy między sektorami,
# wsparcia promocji zdrowia i prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

Deklaracja przetłumaczona jest już na 21 języków, podpisało ją 25 krajów. Przygotowany został również europejski plakat SCORE, który pozwala obliczyć 10-letnie ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia w zależności od płci, wieku, skurczowego ciśnienia tętniczego, cholesterolu całkowitego i palenia tytoniu.

W Polsce dokument zaprezentowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, 23 września ub. roku.

Europejska deklaracja na rzecz zdrowia serca

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/deklara_23092008.pdf

Tabela Heartscore

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/tabela_23092008.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>