Apel abp. Zimowskiego o solidarność z cierpiącymi na autyzm.

O większą wrażliwość i solidarną bliskość z chorymi na autyzm i z ich rodzinami apeluje szef watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za służbę zdrowia. Abp Zygmunt Zimowski podkreśla, że „Kościół oraz wszyscy ludzie dobrej woli powinni poczuwać się do obowiązku bycia «towarzyszami drogi» osób, które żyją w tym wymownym milczeniu. Wciąż brak pełnych statystyk dotyczących autyzmu. Szacuje się, że tylko w Europie na 10 tys. urodzeń choroba ta dotyka 60 dzieci. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Autyzmu.

W wydanym z tej okazji przesłaniu abp Zimowski podkreśla, że zaburzenia autystyczne wciąż wymagają większego poznania. Apeluje do przedstawicieli świata nauki i medycyny o podejmowanie działań na rzecz podniesienia jakości diagnostyki, terapii i rehabilitacji. Dzięki temu będzie można stawić czoło patologii dotykającej większej liczby osób, niż jeszcze parę lat temu można sobie było wyobrazić.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych przypomina zarazem, że autyzm wpływa na życie całej rodziny chorego, która często doświadcza bolesnej izolacji i wykluczenia społecznego. Stąd – pisze abp Zimowski – konieczne jest wspieranie wysiłków nie tylko badających chorobę naukowców, ale i ludzi wspierających chorych i ich rodziny tak, by otrzymali konieczną pomoc i wierzyli, że największa nawet niepełnosprawność nie jest w stanie nikomu odebrać ludzkiej godności.
Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>