Aparat USG za 30 funtów.

Opracowana przez brytyjskiego wynalazcę przystawka do komputera może w wielu wypadkach zastąpić kosztowny aparat USG – informuje serwis „BBC News” . Jeffa Neashama, wykładowcę elektroniki i specjalistę od sonarów z Newcastle University do wynalezienia skanera zainspirowała pierwsza ciąża jego żony i widok własnego dziecka na ekranie szpitalnego USG.
Powstałe urządzenie ma postać małej przystawki podłączanej do komputera stacjonarnego albo laptopa. W odróżnieniu od typowych aparatów USG w cenie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych, kosztuje zaledwie 30-40 funtów, czyli sporo poniżej 200 złotych. Neasham i jego kolega Dave Graham postanowili bowiem użyć możliwie najtańszych części, aby uzyskać nadający się do wykorzystania obraz.

Tak tani aparat USG – mogący konkurować cenowo z wykorzystywanymi przez położne prostymi, ultradźwiękowymi detektorami tętna płodu byłby nieocenioną pomocą dla personelu medycznego. Co prawda nie da się za jego pomocą określić płci dziecka, ale można na przykład zauważyć niewłaściwe jego ułożenie, mogące prowadzić do wystąpienia komplikacji. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>