Anorektyczki nie widzą swojej figury, ale rozpoznają wagę innych.

Anorektycy są w stanie określić rozmiary innych, ale nie widzą siebie poprawnie, określili w badaniach naukowcy z Francji. Psychologowie pracujący z chorymi na jadłowstręt wiedzieli o tym od lat, jednak brakowało badań na ten temat.
Naukowcy z Université Lille Nord de France we Francji znaleźli nowe podejście do pytania, jak pacjenci z anoreksją postrzegają ich rozmiar ciała. Badacze użyli projektorów świetlnych, którymi wyświetlano na ścianie zarysy drzwi o różnych szerokościach i poprosili uczestników by oszacowali, czy będą w stanie zmieścić w nich. Następnie, badani musieli odpowiedzieć czy osoba stojąca obok da radę zmieścić się w otworze. 25 kobiet, które nie chorowały na anoreksję określiło rozmiary poprawnie w obu scenariuszach, zaś 25 anorektyczek odpowiadało poprawnie wyłącznie, gdy określały inne osoby.
„Myślę, że to naprawdę wspaniałe, że naukowcy są w stanie dostarczyć naukowych dowodów na to, co lekarze, którzy pracują z pacjentami wiedzą od bardzo długiego czasu – powiedziała doktor Elizabeth Frenkel, psycholog zaburzeń odżywiania z Princeton – Naukowcy próbują udowodnić tę różnicę kliniczną u osób bez zaburzeń odżywiania i z nimi.”

Psychologowie stwierdzili, że nie jest nową informacją, że pacjenci z anoreksja mają zaburzone postrzeganie własnego ciała. Widzą oni kształty swojego ciała z wadami, które tak na prawdę nie istnieją.

„To jedno z tych istotnych zjawisk, w których człowiek wydaje się być całkowicie ograniczony poznawczo w tym wąskim zakresie” – powiedział Phillip Levindowsky, profesor psychologii na Harvard Medical School.

Chociaż badanie to dowodzi tego, co lekarze wiedzieli od lat, to eksperyment jest wciąż we wczesnym stadium rozwoju. Doktor Cynthia Bulik, która kieruje programem zaburzeń odżywiana Uniwersytetu w Północnej Karolinie powiedziała, że grupa badawcza złożona z tylko 25 anorektyczek i 25 zdrowych osób nie wystarczy, aby wyciągnąć wnioski, więc prace badawcze będą musiały być replikowane.

W Stanach Zjednoczonych 10 milionów ludzi cierpi z powodu anoreksji. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>